X

Tether Gold, Altın ve Bitcoin: Rekorlar, İnişler, Çıkışlar

Tether Gold altının 11 yıl içindeki en yüksek seviyesini görmesiyle rekor kırdı, Bitcoin 10.000 doların üzerine çıktı.
08:08
27 Temmuz 2020

Tether Gold stablecoin’i 24 Temmuz’da bağlı olduğu varlık olan altının 11 Eylül’den bu yana gördüğü en yüksek seviye 1.902 doları görmesiyle rekor kırmış oldu. 23 Ocak’ta Tether Gold (XAUT) piyasaya sürüldüğünden beri altın %22.7 artışla 1.550 dolardan 1.902 dolara yükseldi. Bununla birlikte The Wall Street Journal’a göre, değerli metal 24 Temmuz’da kapanış fiyatı için yeni bir rekor kırdı. Ancak 2011’deki 1.921 dolarlık gün içi rekoruna henüz ulaşamadı.

Altındaki Artış

Altındaki bu artış, ABD hükümetinin COVID-19 salgınının ekonomik etkisine karşı koymak için ikinci bir teşvik paketi sunacağını açıklanmasından sadece üç gün sonra geldi. Tether Teknoloji Sorumlusu (CTO) Paolo Ardoino konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Belirsizlik zamanlarında insanlar altın kullanmayı sever. Tether Gold açıkça bu zamanlarda yankı bulan bir üründür.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Mi, Altın Mı?

Lider kripto para biriminin fiyatı çok uzun zamandır 9.000 ile 9.300 dolar bandında sıkışmıştı. Ancak Salı günü başlayana artış ivmesi ile birlikte dün 10.000 doların üzeri görüldü.

Yine de bu güçlü hamleler bile Peter Schiff gibi Bitcoin eleştirmenleri için yeterli değil. Schiff yaptığı açıklamalarda, Bitcoin yatırımcılarının hiçbir zaman istikrar aramadığını dile getirdi. Schiff’e göre yatırımcılar belki altın sebebiyle hiç zenginleşmeyecek ama altın yatırımı yapanlar kripto paralarda aldıkları riskten çok daha düşük risk alıyorlar.

Bunun yanında yaşanan güçlü hamleye rağmen Schiff, Bitcoin (BTC) fiyatın bir düşüş olacağı beklentisini yineledi ve “Bitcoin 2019 Ekim’de ve 2020 Şubat’ta iki kez 10.000 doların üzerine çıktı. Sonrasında BTC 2019 Ekim’de %38 ve Şubat 2020’de %63 düşüş yaşadı. Son olarak Mayıs ayında Bitcoin 10.000 doların üzerine çıktı ve %15 düştü. Bu seferki düşüş ne kadar olacak?” ifadelerini kullandı.

Aslında son zamanlarda altın ve Bitcoin arasındaki korelasyonun arttığı ve uzun zaman sonra ilk kez bu seviyelere ulaştığı da ifade ediliyor. Bazı isimler bu ilişkili hareketler sayesinde Bitcoin’in büyük bir artışa hazırlanacağını ifade ederken bazıları Bitcoin’in bağımsız hareket etmesi gerektiğini savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar