X


Tespit Edilen En Büyük Kaçak Kripto Para Madencilik Çiftliği! Sonunda Bulundu

Tükettiği enerjiyle ülkenin enerji kesintisi yaşamasına sebep olan kaçak kripto para madencilik çiftliği sonunda bulundu.
23:14
8 Temmuz 2021

Ukrayna Güvenlik Servisi bugün büyük bir başarıya imza attı. Ülkede kaçak şekilde hizmet veren ve elektriğe çok düşük paralar ödeyen devasa çiftlik bugün basıldı. Bölgede yaşanan enerji arz sorunları böyle bir çiftliğin olduğunu gösteriyordu. Ancak emniyet güçleri uzun süredir aradığı merkezi bir türlü tespit edemiyor ve vatandaşlardan tepki alıyordu.

Ukrayna’nın En Büyük Kaçak Kripto Madencilik Çiftliği

Güvenlik güçleri tarafından tespit edilen madencilik çiftliğinin ciddi anlamda enerji hırsızlığı yaptığı da tespit edildi. Sayaç verileriyle oynayarak uzun süre gizlenmeyi başaran çiftlik neredeyse bedava enerjiyle ciddi üretim yapıyordu.

Ukrayna Güvenlik Biriminin bugün yaptığı açıklamada Vinnytsya bölgesinde kaçak madencilik yapan bir işletmenin basıldığı söylendi. Komşu şehirlerin dahi elektrik kesintisi yaşamasına sebep olan çiftlik uzun süredir tespit edilmeye çalışılıyordu. Sonunda kaçak kripto para madencilik çiftliği bulundu ve bugün basıldı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bölgede yaşanan elektrik hırsızlığının haftalık maliyeti ise tam 256.000 dolar yani ülkenin yerel para birimiyle 7 milyon Ukrayna Grivnasına eşit, elbette bu sadece tahmin edilen rakam ve zarar daha büyük olabilir.

Kaçak Kripto Madencilik Çiftliği Basıldı

Yerel bir enerji şirketi tarafından daha önce depo olarak kullanılan bina Kiev ve Vinnytsya’daki bazı madenciler tarafından kripto para çiftliği haline getirildi. Son derece planlı şekilde çalışan madenciler fazla enerji tükettikleri anlaşılmasın diye sayaçların sistemiyle oynadı. Hem tespit edilmekten kurtuldular hem de tükettikleri enerjinin çok az bir kısmını ödediler.

Basılan çiftlikte ülkeye kaçak yollarla sokulan 3.800 oyun konsolu, 500 adet GPU mining materyali ve 50 CPU mining cihazına el konuldu. Ayrıca kaçak çiftlikle ilgili bazı veri ve belgelerde emniyet güçleri tarafından ele geçirildi.

Emniyet güçleri ceza kanunun 188-1 No’lu maddesi gereği kripto para madencileri hakkında cezai işlem başlattı. Geçtiğimiz ay İngiltere’de polisler istemeden bir madencilik çiftliğini basmış ve kaçak üretim yapan madencileri göz altına almıştı. Kenevir çiftliği ararken kripto para madencileriyle karşılaşan İngiltere polisi de devasa tesis karşısında kısa bir şok geçirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar