X


Teknoloji Devi Bosch’tan Çok Önemli Blockchain Ortaklığı!

Bosch, Blockchain teknolojisinin faydalarından yararlanacak.
16:30
18 Şubat 2021

Küresel teknoloji tedarikçisi Bosch Group, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) gibi Web 3.0 özelliklerini daha da geliştirebilen çok amaçlı bir Blokchain ağı başlatmak amacıyla Fetch.ai ile işbirliğine imza attı.

Bosch ve Fetch.ai Ortaklığı

Yapılan açıklamalara göre Şubat ayının sonuna kadar testnet’te olacak olan Blockchain ağı, dağıtık defter teknolojisini birkaç sektöre getirmeyi amaçlıyor. Özellikle ağ, çeşitli kullanım durumlarına uygulanabilen blok zinciri yönetişimi için makine öğrenimi uygulamaları geliştiriyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Testnet programı, Fetch.ai tarafından Ekim 2020’de başlatıldı ve Bosch Research’ün Economy of Things ekibinin gelişimine katkıda bulundu. Bosch’un katılımı, Mart ayındaki ana ağ lansmanından sonra Fetch.ai ağında bir node çalıştırarak devam edecek.

Fetch.ai CTO’su Jonathan Ward, şirketinin bir süredir Bosch ile çalıştığını ve araştırmalar sayesinde ortaklığın geliştiğini dile getirdi. CTO projeyi gerçek dünyaya açık, adil ve şeffaf dijital ekosistemler getirmenin ilk halka açık adımı olarak nitelendirdi ve şu sözleri kullandı:

Otomotiv, üretim ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere birçok sektörde tüketicilere ve işletmelere büyük ölçüde fayda sağlayacak bu çığır açan yeniliklerin geniş çapta benimsenmesini sağlamak için Bosch ile daha fazla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Öte yandan Economy of Things projesinin baş araştırmacılarından Dr. Alexander Poddey ise “Fetch.ai ile işbirliğimiz, DLT tabanlı ekosistemlerin yönetişim ve orkestrasyonundan, çok aracılı teknolojilerden toplu öğrenmeye kadar uzanıyor.” ifadelerini kullandı.

Blockchain Teknolojisinin Potansiyeli

Bosch, Blockchain teknolojisinin sosyoekonomik faydalarına ilişkin ileriye dönük birkaç içerik parçası yayınladı. Şirketin Chain Reaction serisi, Blockchain’i “temel altyapı yeniliği” ve “gelecekte toplumun kilit bir bileşeni” olarak gösterdi.

Öte yandan Fetch.ai, son iki yılda birçok yüksek profilli ortaklığın merkezinde yer alıyor. Kasım 2020’de şirket, Almanya’nın Münih kentinde bir “Akıllı Şehir” altyapı denemesi başlatmak için çözüm sağlayıcı Datarella ile ortaklık kurdu. Ayrıca Fetch.ai, Mayıs 2019’da merkezi olmayan bir IoT ağı geliştirmek için Deutsche Telekom ile işbirliği yaptı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar