reklamı kapat

Tek Bir Hata Milyonlarca Dolarlık Kripto Paraya Mal Oldu

Reddit kullanıcısının tek hatası milyonlarına mal oldu.
15:41
19 Ağustos 2020

Sosyal medya platformlarından Reddit üzerindeki yeni bir habere göre, “OkLet5229” kullanıcı isimli bir kişi Trezor donanım cüzdanında tuttuğu ve değeri yaklaşık olarak 1 milyon dolar olan bütün kripto para sermayesini çok basit bir hata nedeniyle kaptırdı.

Aktarılan bilgilere göre kurban çoktan gerekli yerlerle iletişime geçti ve hem yerel polis hem de FBI durumun takipçisi olunduğunu aktardı. Dolandırıcılığın arkasındaki isimlerin toplam değeri 1 milyon dolardan fazla Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile beraber kayıplar karıştığı ortaya çıktı.

Sahte Trezor Sitesi İle Büyük Kripto Para Vurgunu

Kurban olayın tam olarak nasıl gerçekleştiğini açıklamasa da bunun orijinal bir kripto para sitesini taklit eden sahte site ve yönlendirme linkinden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Saldırganların Trezor sitesini ve uygulamasını taklit ettikleri, gerekli ve gerçek SSL sertifikasına sahip olmamalarına  rağmen birçok kullanıcıyı dolandırdığı görülüyor.

Kurbanın buradaki en büyük hatası ise ilgili siteyi açtıktan sonra bilgilerini girmeden önce internet arama çubuğunun sol kısmında bulunan “Güvenli” yazısını veya büyük bir asma kilit logosunu görmemesi ve buna rağmen işlem yapması oldu. Ledger ve Trezor gibi donanım cüzdanları sektörün en güvenli cüzdanları arasında yer alsa da insandan kaynaklı hata bunlara da saldırı yapılabilmesinin önünü açıyor.

Kullanıcı kolluk kuvvetleri ile iletişime geçse de bu fonların artık sonsuza kadar kaybolduğu düşünülebilir. Kripto para dolandırıcılıkları kesinlikle şu sıralar oldukça revaçta ve her kullanıcının bunlara karşı önlem alması gerekiyor. Kripto para sektörünün bu dolandırıcılardan kurtulması, coin’lerin değeri arttıkça imkansız gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.