Tecrübeli Analist: “Bitcoin ve Altcoin’ler Bu Veriler ile Ya Uçacak Ya da Çakılacak”

Yakından takip edilen kripto para analisti ve stratejisti Cred, Bitcoin ve altcoin'lerde yönün önümüzdeki günlerde açıklanacak olan enflasyon verileriyle belli olacağını öne sürdü.
11:30
7 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Yakından takip edilen kripto para analisti ve stratejisti Cred, Ethereum (ETH) ve kripto para piyasalarının geri kalanının merakla beklediği The Merge güncellemesinin ardından her ne olursa olsun, tek bir faktöre bağlı olarak ya düşeceklerini ya da yükseleceklerini öne sürdü.

Ağustos Ayı TÜFE Verileri

Cred, son strateji oturumunda The Merge‘nin ABD’de Ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerinin (TÜFE) açıklandığı aynı günde (13 Eylül) gerçekleşmesinin beklendiğinin altını çizdi. Analiste göre, TÜFE verileri The Merge’den ziyade kripto para piyasalarının yönünü belirleyecek olan oldukça önemli bir faktör:

Bir bütün olarak The Merge olayı hakkında kısa bir not düşmek istiyorum. The Merge’nin ABD’de Ağustos ayına ilişkin TÜFE (tüketici fiyat endeksi) verilerini aldığımız gün gerçekleşmesi bekleniyor. Enflasyon verilerinin piyasaya yön vereceğini ve hisse senetleri ile kurulan korelasyonun sürücü koltuğunda olacağını düşünüyorum. Veriler iyi gelecek ve Fed’in sürpriz bir şekilde duruşunu yumuşatması söz konusu olursa o zaman ETH ve diğer riskli varlıkların bundan büyük ölçüde yararlanarak yükseleceğini düşünüyorum. Dürüst olmak gerekirse, Fed şahin olmaya, hatta nötr veya tonda herhangi bir değişiklik yapmazsa ve koşullarda gerçekten büyük bir değişiklik olmazsa muhtemelen yüksek volatiliteli hava ile birlikte düşüş trendi devam edecek. Bu yüzden, büyük bir olay olsa da The Merge’nin biraz dikkat dağıtıcı olduğunu düşünüyorum.

“Büyük Yanılgı”

Cred, ayrıca trader’ların ve yatırımcıların büyük olasılıkla makroekonomik verilere bakmak yerine kripto para piyasalarının yükselişini veya düşüşünü The Merge’yle ilişkilendirerek büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını iddia etti:

Bence The Merge’nin anlatısal olarak ön plana çıkmasının nedeni, popüler olduğu zamanın aynı zamanda hisse senetlerinde büyük bir çıkış rallisi yapması ve ETH’deki kazanımların güçlendiği zaman olmasıydı çünkü kripto para piyasaları sıçrama yapmak için bir neden arıyordu ve makro ortamdan dolayı ETH bu sıçrama için en iyi hedefti. Enflasyon verilerinin piyasaları yönlendireceği bu durumda bence çok benzer bir senaryo ve sonuç olarak ETH değer kaybederse herkes ‘Ah, bakın The Merge fiyatlandı. Böyle olacağı belliydi.’ diyecekken, ETH düşmezse ‘The Merge fiyatlandırılmadı ve bu sadece başlangıç.’ diyecek. Yükseliş veya düşüşlerin The Merge ile pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Burada yanlış bir nedensellik var. En azından benim param için makroekonomik verilerden daha büyük büyük bir veri akışı söz konusu değil.

En büyük altcoin Ethereum, yazım sırasında son 24 saatte kaydettiği yüzde 8,46 düşüşle bin 519 dolardan alınıp satılırken Bitcoin, yüzde 5,64 düşüşle 18 bin 800 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar