X


Tayland Merkez Bankası, Mal ve Hizmet Ödemelerinde Kripto Paraları Yasaklamayı Planlıyor

Tayland'ın finans organı, bir rapor yayınlayarak kripto paraların potansiyel olarak finansal istikrar ve genel ekonomik sistemi olumsuz yönde etkileyebileceğini aktardı.
15:20
25 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tayland Merkez Bankası, bugün yapılan açıklamada riskleri azaltmak amacıyla kripto para birimlerinin mal ve hizmetler için bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklamayı planladığını aktarıldı. Güncel bildiride dijital varlık işletmelerinin, kripto para birimlerini ödeme yöntemi olarak kullanılmasıyla ilgili hizmetleri kapsayacak şekilde operasyonlarını genişlettikleri ve bunun da büyük çapta benimsenmeye yol açabileceği kaydedildi.

Tayland, Kripto Kullanım Durumlarını Kısıtlıyor

Tayland’ın finans organı, bir rapor yayınlayarak kripto paraların potansiyel olarak finansal istikrar ve genel ekonomik sistemi olumsuz yönde etkileyebileceğini aktardı. Mevcut duyuru, Endonezya düzenleyicisinin kullanım oranlarındaki patlamanın ortasında finansal firmaların kripto işlemlerini kolaylaştırmamaları konusundaki uyarının akabinde geldi. Bu bağlamda Tayland, riskten korunma stratejisi ile kripto para birimlerinin bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklayan bir yol izleyecek.

Tayland Merkez Bankası, ödeme yöntemi olarak kripto para kullanımını desteklemediğini defalarca vurguladı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı Charuphan Intararoong, bir basın toplantısında yeni kuralın yürürlüğe girmesinden önce 8 Şubat’a kadar halka açık görüşmeler gerçekleştireceklerini aktarmıştı.

Tayland’ın Kriptoya Bakış Açısı

Ülkede henüz ödeme yöntemi olarak olmasa da kripto varlıkların alım satımına izin veriliyor. Charuphan, kriptolar hakkında şunları belirtti: “Yatırımcılar, tüketiciler ve vatandaşlar, her zamanki gibi yatırım adına dijital varlıkların alım satımını yapabilir.”

Ancak Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Siritida Panomwon Na Ayudhya, merkez bankası ve ilgili kurumların ülke için faydalı olan kripto varlıkların kullanılmasına izin vermeyi düşündüklerini belirtmişti. Son dönemde artan kullanım durumları nedeniyle Tayland’da kripto paralara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu durumu analiz eden düzenleyici kanallar, vatandaşları korumak adına hamle yapsa da aslında insanları daha da teşvik edecek atılımlara imza atıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar