X


Tarihsel Veriler: Düşüşe Rağmen Yıl Bitmeden Bitcoin 100.000 Dolar Olacak!

Dün yaşanan ve bugün de devam eden düşüş eğilimine rağmen uzman isimler yıl bitmeden Bitcoin’in 100.000 dolar olacağını düşünüyor. 
09:00
8 Eylül 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı dün ciddi bir geri çekilme yaşadı. BTC fiyatı dakikalar içinde 52.000 dolar seviyelerinden 43.000 dolar sınırına kadar geriledi. Ancak bazı uzman isimler bu düşüşer rağmen BTC’nin yıl bitmeden 100.000 doları göreceğini ifade ediyor.

BTC’nin 100.000 Dolar Olabilir Mi?

Öncelikle yapılan açıklamalara göre Bitcoin bir boğa koşusunda yerel bir zirve noktasına ulaştıktan sonra fiyatın aylarca düşüşte olabileceği ifade ediliyor. Ancak bu düşüş sırasında çok daha kişi ve kurumun Bitcoin teknolojisini anlamaya başladığı, şirketlerin protokol üzerinde hizmetler oluşturmaya başladığı ve dolayısıyla ilginin arttığı dile getiriliyor. Ayrıca ağın güvenliğinin sağlanması için bu düşüş ve konsolidasyon dönemlerinde çok daha fazla hash gücünün ağa dahil olduğu ve bu durumların tamamının bir artış sinyali olduğu belirtiliyor.

Bitcoin’in tepe noktasını görmesi, ardından konsolide olması ve yukarıdaki ortamın oluşmasının ardından ise fiyatın yavaş ama emin adımlarla yeniden yükselişe geçtiği ifade ediliyor. Bu yükseliş sırasında oluşan FOMO’nun (fırsatı kaçırma korkusu) ise yeni bir tüm zamanlar rekoru getirdiği düşünülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu Döngü Neden Oluşuyor?

Piyasada oluşan bu döngünün genellikle piyasa katılımcılarının psikolojisi ve işlem faaliyetleri ile ilgili olduğu düşünülüyor. Bu noktada uzman isimlere göre tarih tam anlamı ile tekerrür etmese de dönem dönem benzerlikler gösteriyor. Bu da yıl bitmeden lider kripto para biriminin 100.000 dolara ulaşma ihtimalini güçlendiriyor.

Örneğin; Eylül 2017’nin başında Bitcoin fiyatı 3.500 dolar civarındaydı ve piyasa değeri de yaklaşık 50 milyar dolar seviyesindeydi. Gerçekleşen Bitcoin fiyatı (realized price) ise o sırada yaklaşık 1.600 dolardı.

Takip eden dört ay boyunca, Bitcoin fiyatı parabolik bir hal aldı ve yaklaşık %500 artışla 20.000 dolara ve 329 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Ancak, “sadece” gerçekleşen fiyat %200 arttı.

Dolayısıyla analistler bu döngünün 2021 yılı içinde de takip edileceğini ve dolayısıyla 100.000 dolarlık hedefin sanıldığı gibi imkansız olmadığını ifade ediyor. Ancak bu noktada BTC’nin son düşüşü ile, bu hedef gelecekse bile, işlerin biraz daha zorlaştığını belirtmek gerekiyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar