Stop Loss (Koşullu Emir) ve Take Profit (Kar Al) Nedir?

Stop loss ve take profit, yatırımcıların risk alma oranına bağlı olarak yatırımdan çıkış stratejilerini için güvendiği iki temel kavramdır. 
12:38
18 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Stop loss ve take profit, bir çok yatırımcının risk almak istedikleri oranlara bağlı olarak yatırımdan çıkış stratejilerini belirlemek için güvendiği iki temel kavramdır. Bu iki kavram hem geleneksel piyasalarda hem de kripto para piyasasında kullanılıyor ve özellikle teknik analizler ile işlem yapan yatırımcıların ilgi alanında bulunuyor.

Stop Loss (Koşullu Emir) Nedir?

Stop-loss emri, yatırımcılar tarafından kayıplarını sınırlamak veya mevcut bir pozisyonda kâr elde etmek için kullanılan bir emir türüdür. Yatırımcılar, bir stop loss emri vererek ne kadar risk almak istediklerini kontrol edebilir. Stop loss emirleri, stop fiyatı olarak bilinen belirli bir fiyata ulaştığında piyasada bir varlık alıp satarak pozisyonu kapatmak için talimatlar içeren emirlerdir.

Stop loss emri, bir kripto para biriminin fiyatı stop fiyatına ulaştığında, mevcut en iyi fiyattan yürütülecek bir piyasa emri haline gelir. Böylece stop loss emri, varlık düşmeye devam ederken kayıpların önüne geçilmesinde rol oynayabilir.

Stop loss ile ilgili avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Stop-loss emirleri, bir işlemde kayıp riskini yönetmenin akıllı ve kolay bir yoludur.
  • Yatırımcıların kâr elde etmesine yardımcı olabilirler.
  • Her yatırımcı stop loss’u yatırım stratejisinin bir parçası haline getirebilir.
  • Stop loss, bir yatırımcının kısa vadeli yatırım çabalarına disiplin katar.
  • Stop loss Duyguların yatırımdan ayrılmasına yardımcı olur.
  • Stop loss yatırımları günlük veya saatlik olarak izleme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Take Profit (Kar Al) Nedir?

Çoğu yatırımcı, açık pozisyonlarını yönetmek için stop loss emirleri  ile birlikte kâr al emirlerini kullanır. Varlık, kar al noktasına yükselirse, emir çalışır ve pozisyon bir kazançla kapatılır.

Kâr al emri kullanmanın yararı, yatırımcının bir işlemi manuel olarak kontrol etmesine gerek kalmadan kar elde edebilmesidir. Öte yandan take profit emirleri, kripto para biriminin davranışından bağımsız olarak mümkün olan en iyi fiyattan çalışır. Bu noktada varlık fiyatı belirlenen noktadan daha yükseğe de çıkabilir.

Take profit emirleri, genel olarak en iyi şekilde kısa vadeli yatırım stratejileri benimseyen yatırımcılar tarafından kullanılıyor. Bunun nedeni, planlanan kar hedeflerine ulaşır ulaşmaz bir işlemden çıkabilmeleri ve piyasada gelecekte olası bir gerileme riskini almamalarıdır. Uzun vadeli bir stratejiye sahip yatırımcılar, karlarını azalttığı için bu tür emirleri tercih etmezler.

Bunlara ek olarak kâr al ve zararı durdur emrinin kombinasyonu, her sonuca ulaşma olasılığının eşit olduğu veya olasılıkların yükseliş senaryosuna doğru çarpık olduğu varsayıldığında olumlu olan 5:15 risk-ödül oranı oluşturur.

Yatırımcıların teknik modelleri değerlendirirken sadece tek bir modele bağlı kalmamalarının ve temel analiz ile işlemlerini desteklemelerinin önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar