Stablecoin’ler Şimdiden 2018’i Geride Bıraktı

Özet

  • Stablecoin’ler daha 2019’un yarısı bile gelmeden işlem hacmi bakımından 2018’i geride bırakmayı başardı…
15:00
23 Mayıs 2019

Tether’in liderliğinde yollarına emin adımlarla devam eden stablecoin’ler, henüz 2019’un ilk beş ayını geride bırakmamıza rağmen 2018’deki performanslarını geride bırakmayı başardı. Diar’ın 21 Mayıs’ta yayımladığı bir rapora göre Tether, 2019 başından bu güne kadar 1.3 trilyon dolar işlem hacmiyle stablecoin piyasasındaki liderliğini koruyor.

Stablecoin’ler Yerlerini Sağlamlaştırıyor

Btcmanager’ın haberine göre beklenen bir durum olmamasına rağmen stablecoin’ler 2019 yılında kullanım durumu ve işlem hacmi açısından ciddi bir büyüme yaşadı. Stablecoin’ler, Bitcoin volatilitesine karşı doğal bir koruma olarak görüldüler ve dolayısıyla kullanımları ve yatırımları arttı. Kripto para dünyasında ise bu konuda iki farklı düşünce yer alıyor: Bir grup stablecoin’lerin yalnızca yatırım amaçlı kullanılabileceğini düşünürken bir başka grup stablecoin’lerin fatura ödemek ve kahve almak gibi günlük alışverişlerde kullanılabileceğini düşünüyor.

Öte yandan Tether geçtiğimiz yılı toplamda 1.2 trilyon dolar civarında işlem hacmiyle kapatmıştı. Bu yıl ise henüz yılın yarısını bile doldurmamış olmamıza rağmen bu seviye çoktan geride bırakıldı. USD Coin (USDC) ve TrusttToken USD (TUSD) de mayıs ayını geride bırakırken işlem hacimlerinde ciddi büyümeler kaydettiler. USDC bu yıl adeta ani bir hareketle yaklaşık olarak %435 oranında işlem hacmini arttırdı. TUSD’nin USDC’nin yerini alamıyor oluşunun ise markalaşma sebebiyle olduğu dile getiriliyor.

Neden Stablecoin’ler?

Tether piyasaya sürüldüğünden beri toplumdaki birçok kişi, kripto paraların doğasına uymadığı gerekçesiyle Tether’i eleştirdi ve kullanılmaması gerektiğini dile getirdi. Buna rağmen stablecoin’ler çok fazla rağbet gördü ve çoğu kullanıcı bu kripto paraların kullanım potansiyelinin yüksek olduğuna inandı. Ayrıca merkezileşmiş stablecoin’ler piyasa payının çoğunu topladılar. Çünkü DAI gibi topluluğa dayalı stablecoin’lerin 1:1 oranını koruyamadığı görüldü.

Bunların yanında stablecoin’ler bazıları tarafından da kripto para benimsenmesi için bir basamak olarak görülüyor ve bu yüzden tercih ediliyor. Ayrıca Fransa Merkez Bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau de stablecoin’lerin geleneksel finansal sistemde bir yeri olabileceğini dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar