X


Stabil Coin’ler Neden Önemli?

ShapeShift CEO'su stabil coin'lerin kripto paralar için köprü görevi göreceğini ifade etti.
08:00
20 Nisan 2019

Stabil coin’ler oldukça sıkıcı görülebilir çünkü çoğu kripto paranın sahip olduğu fiyat dalgalanmasına sahip değiller. Bu yüzden diğer kripto paralara göre oldukça farklı risk/getiri profilleri var.

İçerik Rehberi

Stabil Coin’ler

Tether (USDT) stabil coin’ler arasında bir istisna oldu ve geçtiğimiz yıl desteğinin bir kısmını dolardan ayırmıştı. Birçok stabil coin halen bire bir fiat para birimleriyle destekleniyor, bu fiat para birimleri arasında dolar halen başı çekiyor. Bu yüzden halen fiat para birimleri kripto para ekosisteminin önemli bir parçası ve stabil coin’ler yaygınlaşmanın yolunu açabilecek potansiyeli barındırıyor.

Konu hakkında ShapeShift CEO’su Erik Voorhees stabil coin’lerin önemli bir köprü olacağını ifade etti. ShapeShift’in kendi stabil coin’i bulunmuyor ancak Voorhees’e göre mevcut birçok iyi proje bu yükü kaldırabilir. Voorhees’in kendi sözleriyle “köprüleri önemli bulmayabilirsiniz ancak ardındaki güzel yerlere gitmek için köprülere ihtiyacınız var.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Voorhees’in bahsettiği “güzel yerlere ulaşmak” tabii ki yatırımcı ve tüketicilere kripto para kapılarının açılması. Voorhees daha önce şunları belirtmişti:

Stabil coin’ler oldukça kullanışlı. Hem varlıklı kişiler için akıllı sözleşmelerde teminat olabiliyor hem de bir Venezuelalı için korunak sağlayabiliyor. Stabil coin’ler BTC ya da diğer kripto paralar yerine geçemeyebilir ancak fayda sağladığı kesin.

Kripto para liderlerinin en çok dikkat çektiği nokta ise küresel finansla kripto paraların birbirine bağlanması. Şu anda 140 trilyon dolar değerinde varlık kripto paralara getirilebilir durumda. Stabil coin’ler bunu gerçekleştirebilirse kripto paraların yeni çağını başlatabilirler. Ayrıca yatırım firmaları da stabil coin’lere yaptığı toplamda 350 milyon dolarlık yatırımla bu savı doğruluyor.

Bir süreliğine stabil coin’lerin tek hakimi Tether’dı. Geçtiğimiz yıl birçok yeni stabilcoin sahne aldı Winklevoss’ların Gemini Dollar’ı (GUSD) ve Paxos Standard Token (PAX) dikkat çeken stabil coin’lerdendi. Giderek kullanımı yaygınlaşan stabil coin’ler hem ekosistemin içerisinden hem de dışından yatırımcılar için çekici olmaya devam ediyor, bazılarına göre kripto paraların yaygınlaşmasının en iyi yolu stabil coin’lerden geçiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar