X


Sosyal Platform İçerik Karşılığında Bitcoin Ödemesi Sunuyor

16:01
25 Nisan 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Latin Amerika’da Facebook’un rakibi olan sosyal medya platformu Taringa!, platform üzerinden paylaşılacak içerikler karşılığında bitcoin ödemesi sunacağını duyurdu.  Yaklaşık 75 milyon aktif kullanıcısı olan platform, bölgedeki pazar payını genişletmeyi sürdürüyor.

Youtube modeline benzer olarak reklam geliri paylaşma şeklinde tasarlanan bu projede, site sahipleri içerik paylaşan kişilere teşvik amaçlı ödeme yapmayı planlıyor. Sistem, California merkezli bir bitcoin cüzdanı barındırıcısı ve servis sağlayıcısı olan Xapo ortaklığıyla geliştirildi.

Paylaşımlar için Bitcoin Ödemeleri

Taringa! kurucularından Hernan Botbol, bir süredir şirketin bir gelir paylaşım modeli sunmayı planladığını açıkladı. Böylece mevcut sistemin geliştirilerek popüler içeriklerin paylaşılmasının teşvik edileceğini ve firmasının hızlı bir büyüme gerçekleştirebileceğini belirtti.

Ancak karşılaştıkları başlıca sıkıntı Latin Amerika’nın fon oluşturmayı zorlaştıran korkunç finansal sistemiydi. Kullanıcılara bitcoin ödemesi sunulması ile online paylaşımların arttırılması ve platform üzerinde daha fazla içerik oluşması sağlanabilecek.

Botbol açıklamasında “Bunu bir süredir düşünüyorduk, bu sayede çok daha fazla kişiyi çekerek muhteşem paylaşımlar oluşturulmasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda bu sistemin adil olduğunu düşünüyoruz, sonuçta sahip olduğumuz herşey, kullanıcılarımızın oluşturduğu içerikler sayesinde oluyor.”  diyerek şöyle devam etti, “Ancak korkunç altyapı nedeniyle bunu hiçbir zaman yapamamıştık – birine çek bile gönderseniz, bununla ne yapacağını bilemeyebiliyor”.

Xapo ile yapılan ortaklıkları sayesinde artık Taringa! kullanıcılarına, kendilerinden aldıkları bitcoin ödemelerini topluluktaki diğer kullanıcılarla paylaşma imkanı veriyor. Taringa!’nın transferleri kolaylaştırmasıyla, kullanıcılar birbirlerine bahşiş gönderebilecek. Xapo açısından ise bu anlaşma, gelişmekte olan pazarlara girme planlarının bir parçasını oluşturuyor. Xapo CEOsu Wences Casares’e göre gelişen dünyada insanların online harcama olarak bitcoin ödemesi yapabileceği birçok taze fırsat bulunuyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar