Bitcoin Anketinde Türkiye Birinci Sırada

15:52
23 Nisan 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde kripto paralarla ilgili bir çok anket çalışması yapıldı. “Bitcoin nedir, Bitcoin hakkında ne düşünüyorsunuz” gibi çeşitli sorulara yer verilen çalışmaların çoğu az katılımlı ve yerel olarak gerçekleştirildi. Bu haberimizde Avrupanın bir çok ülkesini kapsayan 12,400 kişinin katıldığı ve Bitcoin’i de ele alan mobil bankacılık anketinden bahsedeceğiz.

Anketin yapıldığı ülkeler şu şekilde: Romanya, Fransa, Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya,Birleşik Krallık, Lüksemburg, Avusturya, İspanya, Polonya, Hollanda ve Türkiye.

Ankete katılan bireylerin yüzde %24’ü Bitcoin’e inanıyor ve Bitcoin’in gelecekte elektronik para olarak yaygın bir şekilde kullanılacağını düşünüyor. Fakat, yüzde 38’i bu görüşe katılmazken, diğer %38’lik kısım çekimser kalıyor.

Bizim için önemli olan ise, Türkiye’nin Bitcoin’e olumlu bakan en fazla (%36 ile) yüzdeye  sahip ülke olarak ortaya çıkması. Bu sonuç kimileri için şaşırtıcı olabilir, ama bu sistemi yakından bilenler için hiç de sürpriz değil. Öte yandan Bitcoin’e güvenenlerin en az olduğu ülke %8’lik dilimle Hollanda olarak göze çarpıyor. İtalya ise %35 ile Türkiye’nin hemen ardında ikinci sırada yer alıyor. Sıralamanın tamamını aşağıdaki grafikte bulabilirsiniz.

surveyAnketin tamamına buradan ulaşın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar