X


Sony’den Bir Blockchain Hamlesi Daha Geldi

Blockchain teknolojisini benimseyen ve bu konuda adımlar atan dünya devlerinin sayısı her geçen gün artıyor.
19:00
15 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çok uluslu Japon teknoloji şirketi Sony bugün dijital haklar yönetim sisteminin Blockchain destekli bir uzantısı üzerinde çalıştığını açıkladı. Projenin Sony Music Entertainment Japonya ve Sony Global Education ortaklığında gerçekleştirileceği bildirildi.

Yapılan açıklamalara göre Sony’nin henüz isimlendirmediği yeni projenin, özellikle “yazılı eserlerin haklarıyla ilgili bilgileri yönetmeyi” hedeflediği ifade ediliyor.

Bu yeni hamle, Sony’nin IBM ile eğitim üzerine Blockchain konusundaki ortaklığını açıklamasının bir yıl ardından geldi.

Basın açıklamasına göre bu yeni sistem, Sony ve Sony Global Education’ın “eğitim verilerinin kimlik doğrulaması, paylaşımı ve hakların yönetimi” için geliştirilen daha önceki sistemden oluşuyor. Ek olarak haklarla ilgili bilgilerin işlenmesi için fonksiyonel özellikleri de barındırıyor.

Sony basın açıklamasında “dijital içerik oluşturma teknolojilerindeki ilerlemelerin herkesin içerik yayınlamasına ve paylaşmasına izin verdiğini” belirtiyor ve ekliyor:

Ancak bu içeriklerin hak yönetimleri endüstri kuruluşları ya da içerik oluşturucularının kendileri tarafından geleneksel yollarla yürütülüyor. Yazılı çalışmalar için telif haklarıyla ilgili bilgilerin sahipliğini yönetme konusunda daha etkin bir yol izlenmesi gerekiyor.

Bununla birlikte dijital hakların taklitten korunmasının karmaşık süreci çeşitli Blockchain projelerinin geliştirilmesine yol açtı. Bu projelerin her biri daha büyük bir alanda ve biraz farklı mevkiler hedefliyor.

Şirket açıklamalarına, “Sony Grup aynı zamanda farklı alanlardaki bir dizi bilgi yönetimi ve veri dağıtımı için Blockchain teknolojisinden yararlanmanın yenilikçi yollarını da arıyor.” sözlerini ekliyor.

Öte yandan Sony’nin kullanacağı Blockchain’in tam niteliği belirsizliğini koruyor. Şirket bu konuda yalnızca Blockchain teknolojisini genel olarak tanımlıyor.

Ağustos ayında Amerika Patent ve Ticari Markalar Ofisi (USPTO), Blockchain’e dayalı ekosistemleri desteklemek için başvurulan iki Sony patentini onayladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar