Sonunda! Çöküşleri Bilen Krizi Kahini Konuştu: Bitcoin Bu Yöne Gidecek! İşte Gerçekçi Senaryo!

Bitcoin (BTC) FTX krizi ve Fed'in şahin duruşu nedeniyle ağır darbe alırken, yatırımcıların aklındaki soru mevcut ayı piyasasında dip seviyenin henüz görülüp görülmediği. 
13:05
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) FTX krizi ve Fed’in şahin duruşu nedeniyle ağır darbe alırken, yatırımcıların aklındaki soru mevcut ayı piyasasında dip seviyenin henüz görülüp görülmediği.

‘En Kötüsü Geride Kaldı’

2018 ayı piyasasında Bitcoin’in dip seviyesini doğru olarak tahmin etmesiyle ün kazanan bir analist, mevcutayı döngüsünde en kötü senaryonun sona erdiğini söylüyor. Piyasada Smart Contracter olarak bilinen analist, 217.400 Twitter takipçisine, yeni yılın başlangıcı yeni bir düşüş getirse de piyasa koşullarının iyileşmeye başlayacağını söyledi. Uzmana göre, ayı piyasasında  en kötü senaryo geride kaldı. 2023’ün ilk çeyreğinde yeni bir düşüş görebiliriz. Analist, FTX‘in iflas başvurusunda bulunması ve yaklaşık 2 trilyon doların buhar olmasıyla ortaya çıkan krizin etkilerinin yavaş yavaş kaybolmaya başladığına dikkat çekti. Stratejist ayrıca teknoloji hisseleri ile Bitcoin arasında güçlü bir fiyat korelasyonu olduğuna işaret ederken, özellikle   Tesla hisseleri ve Bitcoin arasındaki korelasyonun zirvene ulaştığının altını çiziyor.  BTC, son birkaç yılın büyük bir bölümünde hisse senetleri ile yüksek korelasyonda kaldı. Ancak  TSLA ve  BTC grafiğindeki uyum birçok analistin dikkatini çekiyor. Bitcoin, an itibariyle 16.828 dolardan işlem görüyor.

Ethereum‘u (ETH) inceleyen uzman , akıllı sözleşme platformunun 1.226 dolar seviyesinde yatay direnci test ettiğini ancak 1.260 dolar ile 1.280 dolar arasında yeni bir fiyat aralığına geçebileceğini söylüyor. Analiste göre ETH sonunda 4 saatlik yatay direnci zorluyor. Uzman piyasanın durgun şekilde hareket etmesini düşük  volatiliteye bağlıyor. Noel tatilinin sona ermesi işlem hacminin artmasına dolayısıyla da volatilitenin yükselmesine neden olabilir. Stratejist, ETH’nin 1.260-1.280 dolara ulaşmasını bekliyor. Ethereum an itibariyle 1.254 dolardan işlem görüyor.

Uzmanlar Hemfikir!

Bitcoin’in geçmişteki fiyat hareketine baktığımızda, birden fazla boğa ve ayı piyasası döngüsünden geçerek başarılı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Glassnodes’tan alınan verilere göre, dolaşımdaki Bitcoin’in yaklaşık %60’ı bir yıl içinde hareket etmedi. Bu, güvenin arttığını gösteriyor. Uzmanlar Bitcoin’in galip gelmeye devam edeceğinden ve gelecekte daha büyük zirveler göreceğinden emin görünüyor. Sektördeki ortak görüş, iflas ve likidite krizlerine neden olan domino etkisinin sona ermesi ve Fed‘in mevcut para politikasından geri adım atması en büyük faktörler konumunda olduğu yönünde

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar