reklamı kapat

Son Zamanlarda Bitcoin Fiyatını Madenciler Mi Belirliyor?

Bazı analistlere göre Bitcoin fiyatını son zamanlarda madencilerin hareketleri etkiliyor olabilir. 
09:27
3 Temmuz 2020

Veri analiz şirketi Digital Assets Data’nın kurucu ortağı ve CEO’su Mike Alfred yaptığı son açıklamalarda, madencilerin Bitcoin (BTC) fiyatı üzerinde oldukça etkili olduğunu dile getirdi. Alfred konuyla ilgili açıklamalarında, “Kesin olarak söylemek zor, ancak madencilerin eylemlerinin fiyat üzerinde doğrudan ve anında bir etkisi var gibi görünüyor. Örneğin, ayın 23’ündeki fiyat hareketlerine bakıldığında madencilerin o gün çıkardıkları BTC’den %300 daha fazlasını sattığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Madenciler ve BTC Fiyatı

18 Haziran’da Alfred, Miner’s Rolling Inventory (Rolling MRI) yarılanmadan sonra önemli ölçüde azaldığını ve bu durumun madencilerin, çıkardıkları BTC’den fazlasını biriktirdiğini gösterdiğini dile getirdi. Alfred madencilik zorluğunda da dikkate değer bir artış olduğunu kaydetti.

Bunun karşısında Alfred’in 1 Temmuz’da yaptığı açıklamalara göre Rolling MRI 23 Haziran’da büyük bir artış gösterdi. Aslında bu verilere göre esasen madencilerin satış faaliyetine daha çok odaklandığı ifade ediliyor ve bu da Bitcoin’de yaşanan fiyat düşüşlerinin sebebi olabilir.

Düşük Volatilite

Blok ödülü yarılanmasından sonra son satış baskısının bir nebze satış yapanları desteklemesine rağmen, Bitcoin son iki aydır büyük ölçüde yatay bir çizgide işlem gördü. TradingView.com verilerine göre varlık, 22 Haziran’da 9.780 dolara kadar yükseldikten sonra takip eden günlerde fiyat 9.040 dolara kadar geriledi.

CNBC Afrika kripto analisti BigCheds konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in çeşitli fiyat seviyelerini görmesinden sonra son günlerde yeniden 200 günlük MA’i test etmeye doğru ilerlediğini ifade etti. Analistin açıklamalarına göre 200 günlük hareketli ortalama (200 günlük MA) şu anda 8.360 dolar seviyesinde bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.