Son Dönemlerde Yaşanan Global Ölçekteki Gelişmeler, Kripto Para Piyasasına Nasıl Bir Yön Çizebilir?

Başta FED olmak üzere merkez bankalarının faiz kararları ve Omicron varyantı, piyasalara ne yönde etki edebilir?
12:15
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

2019 yılında Çin’de ortaya çıkan ve 2020 yılında dünyanın dört bir köşesine sirayet eden koronavirüs, tüketici fiyat endekslerinin yükselişine sebep olarak global ölçekli bir enflasyonu tetikledi. Yatırımcıların enflasyon ortamında arzı sınırlı varlıklara yönelmesi ile de emtia ve kripto varlık fiyatlarında yüksek oranlı değer artışları kaydedildi.

Merkez Bankalarının Faiz Kararları

Global ölçekte çok sayıda merkez bankası, bu hafta yeni faiz karalarını açıkladı. FED dahil birçok merkez bankası faizleri sabit tuttuğunu açıklarken, İngiltere Merkez Bankası ise faizleri arttırdı. ABD’de 1980’den bu yana en yüksek enflasyon rakamının açıklanması ve FED’in faiz kararı ile birlikte Bitcoin yukarı yönlü bir ivme kazandı. 46.000 dolar fiyat seviyelerinden işlem gören Bitcoin, kısa bir süre içerisinde 48.700 dolar fiyat seviyelerine kadar yükseldi. Bitcoin, kaydettiği değer artışlarını henüz sürdüremese de ABD’de oluşan enflasyonist ortam, piyasada bir yükseliş beklentisi yarattı.

Omicron Varyantı, Yükselişi Tetikleyebilir mi?

Son aylarda yüksek oranlarda değer kayıpları yaşayan lider kripto para birimi Bitcoin, kaydettiği 69.000 dolar ATH seviyesinden bu yana kısa süreliğine de olsa 42.000 dolar fiyat seviyelerine kadar geriledi. Bitcoin, gerçekleştirdiği son fiyat hareketleriyle ile de 47.100 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı. Piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto varlık olan Ethereum da, Bitcoin’e paralel olarak yüksek oranlarda değer kaybetti. Ethereum, kaydettiği son aşağı yönlü fiyat hareketleri ile birlikte 4.000 dolar fiyat bandındaki destek seviyesinin kaybederek 3.800 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Burada birçok kripto para analisti, sosyal medya hesaplarından Omicron varyantına dikkat çekerek 2020’de olduğu gibi kripto para birimlerinde bir yükseliş dalgasının tetiklenebileceğini ifade etti. Global ölçekteki enflasyonist ortama dikkat çeken analistler, 2020’de emtia ve kripto varlıklarda kaydedilen değer artışlarını dile getirdi.

Elbetteki piyasadaki fiyat hareketleri, kısa vadede her zaman yatırımcıların beklentisi ile aynı yönde olmayabilir. Ancak başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde enflasyon oranlarının artması, arzı sınırlı olan varlıklara olan talebi büyük ölçüde arttırdı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar