X


Son Dakika: O Kripto Para Projesinin Hesabı Hacklendi! Dikkatli Olmanız Gerekiyor!

Dolandırılmamak için dikkatli olmanız gerekiyor.
22:44
26 Ağustos 2021

Yoğun ilgi gören IOST (Internet of services) projesini Twitter hesabı hacklendi. Hesaptan insanların belirli adreslere token göndermesini isteyen gönderiler paylaşılıyor. Bu tarz paylaşımlara kripto para camiasında ünlü olan isimlerin paylaşımları altında rastlamaya alıştık. Ancak bir projenin resmi hesabının hacklenmesiyle yapılan bu paylaşım çok sayıda insanı mağdur edecek gibi görünüyor.

IOST Hacklendi, Dikkatli Olun!

Twitter’da bulunan IOST_Official hesabından yapılan paylaşımlara aldırış etmeyin. Kesinlikle paylaşımlarda belirtilen hesaplara kripto para göndermeyin. Yaklaşık 9 dakika önce aşağıdaki gönderiyle birlikte insanlardan ödül kazanmaları için para transfer etmeleri isteniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yukarıda bir kısmını sansürlediğimiz gönderi paylaşımı gören kripto para yatırımcılarına airdrop dağıtacağını söylüyor. Belirtilen adrese istenilen kadar Bitcoin (BTC)’i gönderdiğinizde size anlık olarak onlarca kat fazlası gönderileceği iddia ediliyor. Elbette kesinlikle böyle bir airdrop bulunmuyor ve gönderdiğiniz para asla size geri dönmüyor. Bu şekilde insanları dolandırmaya çalışan art niyetli kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Elbette bu artışın asıl sebebi buna kanan insanlardır. Bu tarz cazip tekliflere inanan kripto para yatırımcıları belirtilen cüzdanlara Bitcoin gönderiyor ve dolandırılıyor. Elon Musk, CZ ve hatta CoinTürk Twitter hesaplarının altına bu tarz aldatıcı paylaşımlar yapılıyor. Üstelik Twitter bunu engelleyemiyor.

Sahte Canlı Yayınlara Karşı Dikkatli Olun!

YouTube’a girerek “Vitalik Buterin Live” yazdığınızda aynı anda onlarca “sözde” canlı yayın görebilirsiniz. Eski röportaj videolarını yeniymiş ve canlı yayındaymış gibi paylaşan bu dolandırıcılar sizden yayına özel bir kampanyaya katılmanızı izliyor.

Ekranda bulunan cüzdanlara Bitcoin ve Ethereum gönderecek şanslı birkaç kişinin Vitalik Buterin tarafından ödüllendirileceğini söyleyen bu dolandırıcılar inanılmaz derecede güçlü kurgular planlayarak insanları aldatabiliyor. Elbette bu yöntem sadece Vitalik Buterin için yapılmıyor, kripto para camiasında tanınan neredeyse tüm isimler için benzer yöntem uygulanıyor. Siz bir canlı yayın olduğunu ve airdrop dağıtıldığını düşünürken ansızın dolandırılıyorsunuz.

Dikkatli olmanız ve sizden kripto cüzdanlarına para göndermenizi isteyenlere karşı uyanık davranmanız gerekiyor. İlerleyen saatlerde IOST kurumsal hesabının hacklenmesiyle sayısız insanın dolandırıldığını öğreneceğiz. Yani bu tarz paylaşımlar kurumsal hesaplardan dahi yapılsa aldırış etmeyin. Sizi aldatıcı linklere yönlendiren reklamları spam olarak işaretleyin.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar