IOST Nedir?

Özet

  • IOS, çeşitli Blockchain problemlerini çözmeyi hedefleyen bir proje...
08:00
21 Kasım 2019

IOST (Internet of services) mevcut ölçeklendirme, düşük işlem hızı ve yüksek işlem ücreti sorunlarını çözmek hedefiyle geliştirilen bir Blockchain projesi. Proje müşteri kitlesini bütün online hizmet sağlayıcıları ve kullanıcıları olarak belirledi.

IOST ekibi iki yenilikçi konseptiyle Blockchain’in sorunlarına çare bulabileceğine inanıyor; Proof of Believability (PoB) ve Efficient Disturbution Sharding (EDS).  IOST whitepaper’ına göre IOST Blockchain’ini özel kılan bu iki özelliğe ve diğer özelliklere göz atalım.

IOST Nasıl Çalışır?

EDS özelliği sayesinde IOST ağı dinamik ve büyük parçalara (shard) bölünebiliyor. Böylece ağ üzerindeki işlemler tarafsız bir şekilde dağılmış oluyor. Enerji tüketimi yüksek PoW protokolü yerine PoB protokolünü kullanılıyor. Bu sistem iki katmandan oluşuyor; normal ve inanırlılık katmanı. Her kullanıcının önceki işlemlerine göre inanılırlık (blievability) değerleri oluyor. Bu değerlere göre PoB binlerce işlemi birbirinden ayırıyor ve inanılırlığı yüksek kullanıcı işlemlerini daha hızlı onaylıyor. Bir anlamda kullanıcı sistemi kullandıkça sistem onun için daha hızlı hale gelebiliyor.

IOST Atomix

IOST’un “Atomix” adını verdiği özelliği shard’lar arasında tutarlılığı zorunlu hale getiriyor. Böylece çift harcama ataklarına ve shard’lar arasında oluşabilecek tutarsızlıkları ortadan kaldırmayı hedefliyor.  IOST Blockchain’i mikro durum bloklarıyla her node’u kendi ağı içerisinde paylaştırıyor. Sadece önceki bloklar depolanıyor ve bilgiler birden fazla shard’a bölünüyor, bu sayede güvenlik artmış oluyor.

IOST, IOS Blockchain’i içerisinde kullanılan token‘a verilen isim. En önemli işlevi kullanıcıların inanılırlık değerlendirilmesinde kullanılması. Örneğin gönderim yapan hesabın çok miktarda IOST’u varsa onaylanması ona göre hızlı gerçekleşiyor. Diğer yandan IOST’lar IOS ekosistemi içerisinde her türlü ödemede kullanılabilir olacak. Bu token’lar karşılığında mal ve hizmet alınacak. Ayrıca akıllı sözleşme işlem komisyonları IOST üzerinden alınacak.

IOST Nereden Alınır?

IOST projesi ilk piyasaya sürüldüğünde bir anda yüksek ilgi gördü, ardından gelen aylarda düşüşe geçti. Ancak hala birçok takipçisi IOST’un yenilikçi yapısıyla iyi yerlere geleceğine inanıyor. IOST Binance’de işlem görüyor, bu borsadan alınabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar