Reklam

Komodo Nedir?

Komodo, imzasız işlem yapma olanağı sunuyor...
07:00
21 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Komodo kullanıcılarına imzasız işlem yapma imkanı vermeyi hedefleyen bir kripto para şeklinde ifade edilebilir. Çoğu kripto paranın faydalandığı gizlilik protokollerini kullanan Komodo bunların yanı sıra yepyeni bir protokolü de topluluğa kazandırıyor: Ertelenmiş iş kanıtı (dPoW).

Merkezsiz Token KMD

Ekibe göre projenin temel amacı token basma, kullanma ve dağıtma sürecini daha merkezsiz bir hale getirmek. Komodo ekibi bununla birlikte kurumsal Blockchain çözümlerine ve kripto para ekosistemini geliştireceği iddia edilen merkezsiz uygulamalara yönelik de planlara sahip olduğunu gösteriyor. Projedeki planların yerine getirilmesi için güvenilir ve sağlam bir ekosisteme ihtiyaç duyuluyor.

Ekosistemde geçerli olacak kripto paranın borsalarda KMD simgesiyle temsil edilen Komodo olduğunu görüyoruz. KMD sayesinde kullanıcıların şeffaf, imzasız ve gizli niteliklerde işlem yapabilmesi mümkün hale getirilmiş. Ayrıca dPoW protokolü sayesinde KMD’nin Bitcoin Blockchain’inden güvenli olması sağlandı.

KOMODO (KMD) Nasıl Çalışır?

Ekosistemde bulunan bir diğer sıra dışı özellik ise BartarDex adı verilen merkezsiz bir borsa. Komodo ekibinin geliştirdiği bu platformda “atomik değiş tokuş” adı verilen yeni bir teknoloji ön plana çıkıyor. Bu teknoloji sayesinde diğer merkezsiz borsalardan ayrılan BartarDex kullanıcılarına daha kaliteli ve özgür işlem imkanları veriyor.

Ethereum’un aksine kullanıcılarına tam bağımsız ve merkezsiz bir platform sağlayan Komodo piyasada bir fark meydana getirmeyi hedefliyor. Üstelik Komodo projesiyle ortaya konulan farklar bununla sınırlı değil. Komodo ekibi geleneksel ICO’lara karşı merkezsiz ICO’ları önererek (dICO) tam merkezsiz bir ekosistem hayali kurduğunu herkese ispat etti diyebiliriz.

Komodo açık kaynaklı ve topluluk tarafından yönetilen bir kripto para olduğu için projenin kapısı yeni kullanıcılara daima açık. Yazı boyunca bahsetmeye çalıştığımız niteliklere dayanarak Komodo’nun farklı felsefelerden ve motivasyonlardan faydalanan sıra dışı bir kripto para olduğunu söyleyebiliriz.

Komodo (KMD) Nereden Alınır?

Bir diğer gizlilik odaklı kripto para Zcash’in sahip olduğu parametreleri benimsediği bilinen Komodo’yu başta Binance olmak üzere birçok borsa platformundan satın alabilmek mümkün. Upbit, Bittrex, BarterDex ve HitBTC KMD işlemlerine olanak sunan diğer borsalar arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar