X


Bitcoin Blockchain Boyutu 100 GB’yi Aştı

12:43
20 Aralık 2016

Coin.dance‘dan alınan verilere göre blockchain boyutu 100 GB’ı aştı. Yaklaşık olarak ise şu anda 5000 civarında blockchain node (tam düğüm) bulunuyor. 100 GB’ın aşılması blockchain’de yeni bir kilometre taşı oldu.

Son zamanlarda konuşulan konuların arasında, verinin büyümesiyle birlikte tam düğümlerin sayısının da değişebileceği yer alıyor. Reddit’te yapılan tartışmalarda dosya büyüklüğünün önemli olmadığı vurgulansa da; bu durumun özellikle TOR üzerinden bağlanan tam düğümler için sorun çıkarabileceği konuşuluyor. Node’lar blockchain sisteminin dolayısıyla bitcoin’in kesintisiz ve güvenli çalışmasını sağlayan ve tüm önceki verilerin/işlemlerin yer aldığı kişiler/bilgisayarlar. Bu nedenle küresel olarak node sayısı çok önemli olarak görülüyor ve bu sayısının zaman zaman azalması endişelere neden olabiliyor.

Diğer yandan blockchain boyutunun büyümesinin bitcoin ağıyla olan senkronizasyonu çok yavaşlattığı yönüne görüşler ağır basmakta. Tartışmalarda senkronizasyon işleminin 2 haftayı bulabileceğine dikkat çekiliyor.

Bitcoin geliştirici ekibi ise konu hakkında henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı. Bitcoin.org adresine bakıldığında blockchain boyutunun 65 GB olarak belirtildiğini ve aylardır güncellenmediğini görmekteyiz.

Öte yandan, sistem içerisinde yer alan kullanıcılar tarafından blok boyutuyla ilgili tartışmalar henüz bitmiş değil. Blok boyutlarının 2 MB’a çıkarılması bazıları tarafından desteklense de, muhalif kesim herhangi bir güncellemenin yapılmaması gerektiğini savunuyor. Son gelişmelere bakıldığında geliştirici çekirdek ekibin bir hard fork üzerinde çalıştığı biliniyor. Ağda yapılacak bu güncellemeyle birlikte blok boyutları ve blockchain’in toplam boyutu sorunlarına çözüm getirilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar