X


Bitcoin Son 3 Yılın En Yüksek Seviyesinde: Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

10:21
21 Aralık 2016

Hatırlanacağı gibi önceki yazılarımda da üstüne basa basa belirttiğim gibi, 2016 yılının Bitcoin için farklı bir yıl olacağını söylemiştim. Bu yılında başlarında 400 USD’nin biraz üstünde olan Bitcoin, yıl sonuna yaklaştığımız bugünlerde 800 USD’yi aşarak son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Şubat 2014’den beri en yüksek seviyesinde olduğunu görüyoruz.

Madencilik ödül yarılanması, Bitcoin bilinirliğinin ve kullanımın artması bu yükselişin en önemli sebepleri arasında yer alıyor. 2016 başında yaptığım tahmin Bitcoin’in 2016 içerisinde 1000 USD’yi görebileceği yönündeydi; fakat şu an için bu gerçekleşmiş görünmemesine rağmen oldukça güzel bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. 2017’de ise kripto para ekosistemi açısından çok daha iyi bir yıl bizi bekliyor olacak.

Geçmişteki büyük yükselişler genelde hep spekülasyonların etkisiyle kısa dönemli balon olarak tanımlanmıştı. Fakat 2016 yılı içerisindeki kademeli ve dengeli yükseliş, 2017’ye dair büyük umutlar barındırıyor. Çünkü bu kademeli yükseliş spekülasyon ve balon artışlardan çok daha sağlam ve dengeli bir yapı oluşturuyor, bu nedenle de fiyatlar uzun vadede kalıcı olacaktır.

Öte yandan şirketlerin, bankaların ve kurumların giderek artan ilgisi de, aslında Bitcoin’in yerini sağlamlaştıran hadiselerin başında geliyor. Kripto paraların ana akım medyada bu anlamda daha fazla yer alması, büyük şirket ve kurumlar ile isminin beraber geçmesi Bitcoin’e olan güveni arttırıyor ve geçmişteki olumsuz görüşleri büyük oranda tersine çeviriyor.

Bitcoin’in değerinin dengeli artışındaki diğer bir sebep ise yüksek volatiliteye sahip resmi para birimleri. Başka bir ifadeyle dünyadaki dengelerin sürekli olarak değişmesi, politik ve sosyal olaylardan para birimlerinin etkilenmesi ve değer kayıpları gibi nedenler, güvenilecek bir liman olarak Bitcoin’in tercih edilmesine yol açıyor olabilir. Bu şu anda çok bariz olarak karşımıza çıkmasa da 2017 ve 2018’de bu konunun Bitcoin’e olan etkisini çok daha net göreceğiz. Özellikle USD ve EURO karşısında gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin büyük değer kayıpları, bu ülkelerde yaşayanlar için Bticoin’i sığınılacak limanlardan biri olarak görülmesine sebep olacaktır.

Lafı çok fazla uzatmadan net konuşmak istiyorum; 17 Aralık 2015’de yazdığım yazının hala arkasındayım ve 2017’de bu dengeli artışın devam edeceğini düşünüyorum. 2016’nın bitmesine 10 gün kaldı ve 1000 USD’ye ulaşılması çok mümkün görünmüyor, önceki yazıda belkide biraz duygusal davrandığım söylenebilir; ama yine de 800 rakamının geçilmesi çok büyük bir gelişmedir. 2015 sonu 2016 başı gibi Bitcoin’e yatırım yapan yatırımcılar şu an itibariyle yıl bitmeden daha şimdiden 1 yılda yatırımlarını dolar bazında %100 arttırdılar, TL Bazında ise %250’den fazla kazandılar. Bunu sağlayacak dünya üzerinde başka bir yatırım aracı bilmiyorum. Yüksek riskine rağmen eğer piyasa iyi okunursa, bitcoin yine en fazla kazandıran yatırım araçları arasında birinci sıradaki yerini korudu. Son olarak; 2017’de 1000 barajının aşılması beklenen ve sürpriz olmayan bir gelişme olacaktır..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar