X


Bitcoin Piyasa Değeri Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

10:12
23 Aralık 2016

2015 sonunda başlayan yükseliş trendi beklenildiği gibi sürüyor ve 900 USD barajı kırıldı. Bugün sabah saatlerinde Bitcoin fiyatı 915 USD ile 2013 yılı son aylarından beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Fiyatın yükselmesi ve dolaşımdaki Bitcoin miktarının artmasıyla beraber piyasa değeri 14,45 milyar dolara ulaşan Bitcoin, tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaşarak rekor kırmaya devam ediyor. Geçmişte en yüksek piyasa değeri, 1 Bitcoin’in 1000 USD seviyesine ulaştığı Kasım 2013 döneminde 13,5 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti. Şu anda ise bu rakamın üstüne 1 milyar dolarlık bir artış söz konusu.

Şu anda sirkülasyonda 16,058,758 Bitcoin bulunuyor ve buna yaklaşık olarak her gün 1800 Bitcoin ekleniyor. Bu da ortalama günlük 1,6 milyon dolarlık Bitcoin üretildiğini gösteriyor.

Bugünlerde hızlanan yükseliş Google arama trendlerinde de bariz bir şekilde görünmekte. Aşağıdaki birinci grafikte Bitcoin değerinin çıktığı dönemlerde Google’da Bitcoin aramasının da benzer oranda yükseldiği görülebilir. Fakat 2013 yılında yaşanan rekorun aksine arama trendinden de anlaşılacağı gibi şu anda spekülatif bir havanın yaratığı balon etkisi yerine, dengeli ve sağlam bir yükselişin olduğu söylenebilir. Bunu bir sonraki grafik olan blokchain arama trendi de kanıtlıyor.

Blockchain aramalarının Bitcoin fiyatından bağımsız olarak sürekli artan bir hızda büyüdüğünü görmekteyiz. 2013’de yaşanan balon yükselişi hesaba katmadığımızda, kalan kısım, blockchain’e olan ilgi ile Bitcoin fiyatı arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor olabilir. En sonda verdiğim piyasa değer grafiği de bu durumu destekliyor, iki grafik arasında çok benzer bir tablo görüyoruz. Elbette balon yükselişin olmadığını kanıtlayan temel sebepler de bulunuyor, bunların detayına girmeden başlıklar halinde vermek uygun olacaktır: Ödül yarılanması ve dolayısıyla arzın düşüp fiyata orta – uzun vadede olumlu yansıması ve kripto para teknolojilerine ve blockchain’e giderek artan ilgi..

Sonuç olarak, 2016 yaşadığımız ve devam eden bu yükselişin balon olmadığını düşünüyorum. Bundan sonraki dönemlerde ise küresel olarak ülkelerin yaşadığı ekonomik sorunlardan ve resmi para birimlerinin değerindeki düşüşlerden Bitcoin’in yararlanacağını ve bu durumun Bitcoin fiyatına olumlu etkisinin olacağını düşünüyorum. Nitekim, Bitcoin kriz dönemlerinde aynı Altın gibi bir kaçış aracı olarak görülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • İsmail Kerem Çöpoğlu
    4 sene önce

    Analiziniz gayet başarılı fakat 2013’ten bu seneye kadar baya bir değişiklik oldu. Btc geleceğimiz haftaya kadar 1000 usd’ye kadar çıkcağını tahmin ediyorum. Bu çıkış madencilerin ve biz yatırımcıların bir nebzede yüzünü güldürdüğünü umuyorum. İyi çalışmalar.

    7