Son Dakika: Mayıs Fed Tutanakları Açıklandı! Haziran Fed Faiz Tahmini ve Kripto Paralar!

Özet

 • Haziran ayında faiz artışına kapı kapatılmıyor.

 • Temerrüt riski finans piyasaları için ciddi bir risk oluşturuyor.
21:01
24 Mayıs 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bu ayın başındaki toplantı son 1 yıldaki toplantılardan farklı görülüyordu ve öyle de oldu. Haftanın en önemli gelişmesi biraz önce açıklanan tutanaklardı. Nihayet Mayıs toplantısının tutanakları yayınlandı. Peki burada ne gibi önemli detaylar var. Fed faizleri Haziran toplantısında da artıracak mı? Güncel tahminler ve tutanak detaylarını ele alıyoruz.

Mayıs Fed Tutanakları

Son Fed toplantısında faizlerin daha fazla artırılmayabileceğine dair bir ibare ve söylem gördük. Bu önemliydi çünkü enflasyon faizin altında kaldı. Üstelik kredi sıkılaşması da faiz artışlarına benzer bir baskı kurduğu için Fed’in tavanı aşağı çekmesi mantıklıydı. Cuma günü yaptığı konuşmada da Fed Başkanı Powell önümüzdeki toplantıda artırım yapılmayabileceği sinyalini vermişti.

Bugün öğlen saatlerinde Fed’in %67 ihtimalle artış yapmayacağı düşünülüyordu. Birkaç gün önce bu oran %80’e yakındı. Gün geçtikçe gelen veriler artış ihtimaliyle faizlerin sabit bırakılması seçeneğini dengeliyor.

Peki 25bp faiz artışı yapılan son Fed toplantısının tutanaklarında yatırımcıları ilgilendiren ne gibi önemli detaylar yer alıyor?

 • Fed tutanakları açıklandı.
 • Yetkililer Mayıs toplantısında daha fazla faiz artışı konusunda “belirsizlik” gördü.
 • Bazı katılımcılar borç limitinin zamanında yükseltilemeyebileceğini ve bunun finansal sistemde önemli sorunlara yol açacağını söyledi.
 • Katılımcılar enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu ve beklediklerinden daha yavaş gerilediği konusunda hemfikirdir.
 • Katılımcılar, bankacılık sektöründeki stresin ekonomik faaliyet üzerinde muhtemelen baskı yaratacağını, ancak bunun belirsiz bir ölçüde olacağını değerlendirdi.
 • Katılımcılar genel olarak daha fazla faiz artırımının ne ölçüde uygun olabileceğinin daha az kesin hale geldiği konusunda hemfikir olmuştur.
 • Birçok katılımcı, ekonominin kendi görünümleri doğrultusunda gelişmesi halinde, daha fazla politika sıkılaştırmasına ihtiyaç duyulmayabileceğini söyledi.
 • Bazı katılımcılar, açıklamanın bu yıl faiz indirimi olasılığına işaret etmemesinin veya ilave artışları göz ardı etmemesinin politika açısından çok önemli olduğunu vurguladı.
 • Bazı katılımcılar, gelecek toplantılarda ek politika sıkılaştırmasının muhtemelen gerekli olacağı yorumunda bulundu.
 • Bazı katılımcılar bu yılın sonuna doğru hafif bir resesyon bekliyor.

Kripto Paralar ve Haziran Faiz Kararı

Tutanaklar kripto para yatırımcılarına istediğini vermedi. Halen faiz indirimi olmayacağı ve gerekirse artırım yapılabileceği konularına odaklanılıyor. Bu durum Haziran ayındaki kararın belirsiz kalmaya devam edeceğini gösteriyor. Üyeler aylardır devam eden ve faizlerin altına düşen enflasyona rağmen daha fazla sıkılaşma olabileceğini söylüyor. Bazı üyelerin burada aykırı fikir beyan etmesi kötünün iyisi olarak kabul edilebilir.

Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 26.300 dolar seviyesinde bulunuyor. Bugün birçok kez 26.200 doların altına düşen fiyat önümüzdeki saatlerde borç tavanı anlaşmasıyla ilgili olumsuz haberlere bağlı olarak 25.500 dolarlı seviyeleri ziyaret edebilir.

Fed üyelerinin temerrüt riski konusundaki endişeleri piyasaların potansiyel anlaşmaya kesin gözüyle baktığı ortamda önemli bir sorundur. Önümüzdeki günlerde anlaşmanın gecikmesi daha fazla düşüşe neden olabilir.

Tutanakların ardından faizlerin sabit bırakılması ihtimali yaklaşık %2 düştü.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI