X


Son Dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Açıkladı: Bitcoin Hakkında Bakan Yardımcısını Görevlendirdik

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto paralar hakkında konuştu.
11:50
16 Mart 2021

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg HT yayınında yaptığı açıklamalarda, kripto paralara, Bitcoin‘e (BTC)  ve dijital paralara değindi.

Bitcoin ve Dijital Para Farklı

Elvan, dijital para açıklamasında aslında kripto para, Bitcoin ve dijital paranın farklı olduğunu vurguladı. Dijital para hakkında örnek verirken bunun Türk lirası karşısında olacak bir dijital para olduğunu vurgulayan Elvan, aslında dijital TL sinyali vermiş oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bu yönde çalışmaların geçtiğimiz yıllarda başladığı biliniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bakan Elvan: Bitcoin Konusunda Kaygılarımız Var

Elvan, açıklamasının devamında ise kripto paralarla ilgili çok ciddi kaygılarının bulunduğunu ifade etti. Bu kaygıların tüm dünya ve maliye bakanları tarafından tartışıldığını vurgulayan Elvan, bu konuda şu aşamada bir şey söylemeyi reddetti. Hazine ve Maliye Bakanı özellikle Bitcoin’e yönelik işlemler hakkında ise bir bakan yardımcısının görevlendirildiğini vurguladı.

İşte Bakan Elvan’ın Bitcoin açıklamasından dikkat çeken kısımlar:

“Dijital para ile kripto para veya Bitcoin gibi hususları karıştırmamak gerekiyor. Dijital para bambaşka bir şey, bizim Türk liramız karşılığında olacak bir dijital paradan bahsediyoruz. 

Bu kripto paralarla ilgili bizim çok ciddi kaygılarımız var. Sadece bizim değil bu kaygılar, bunu tüm dünya tartışıyor. Onların da kaygıları oldukça yüksek. Dolayısıyla bu konuda şu aşamada bir şey söylemek istemiyorum.

Ama özellikle Bitcoin’e yönelik son aylarda işlemlerin yapıldığı olayına yönelik bir bakan yardımcımızı görevlendirdim. Bunun sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşacağız.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu ayın başında Bitcoin ve kripto paralar hakkında bir açıklama yayınladı. Bu açıklamada da Elvan’ın üstünde durduğu noktalara değinildi ve regülasyon çanları çalındı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar