X


Son Dakika: Bitcoin (BTC) ve Altcoinler Bu Gelişmeyle Yükseliyor!

Bitcoin yeniden 39.000 doları gördü. Peki yükselişin arkasındaki haber ne?
20:28
8 Mart 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları uzun süredir FED ve Ukrayna gündemiyle baskılanıyordu. Öyle ki Bitcoin bu süre zarfından birkaç kez uç noktaları gördü. Ancak son gelen haber kripto para piyasaları için olumlu olabilir. AFP tarafından son dakika olarak servis edilen haberin ardından Bitcoin yeniden 39.000 doları gördü.

Altcoinler İçin Sıcak Gelişme

Agence France-Presse tarafından son dakika geçilen bilgi notuna göre Ukrayna, Rusya’ya karşı geri adım attı. Artık NATO konusunda ısrarcı davranmayacağını söyleyen Ukrayna, Rusya’nın endişelerine karşı cevap verecek gibi görünüyor. Putin tarafından ilk günden bu yana yapılan açıklamalar da buna işaret ediyordu.

Putin, etraflarının NATO tarafından sarıldığını ve kendilerini güvende hissetmediklerini söylemiş, Ukrayna’nın NATO’ya girmesine kat’i suretle karşı olduğunu açıklamıştı. Eğer tehdit ortadan kalkacaksa Rusya’nın savaşı devam ettirerek daha fazla ekonomik kaybı göze almasının anlamı kalmayacaktır.

Gerginlik Azalacak Mı?

Kripto para ve hisse senedi piyasalarını etkileyen en büyük olay küresel bir savaş riski oldu. Nükleer saldırı, üçüncü dünya savaşı söylemleri piyasaları fazlasıyla gerdi. Artık tarafların sakinleşmesi ve küresel ekonomik yıkımın önüne geçmesi gerekiyor. Zelensky, Moskova’yı yatıştırmayı amaçlayan bir açıklama yaptı. Son konuşmasında iki ayrılıkçı Rus yanlısı bölgenin statüsü konusunda “uzlaşmaya” açık olduğunu da söyledi.

ABC News’de yayınlanan bir röportajda Zelensky, “NATO‘nun Ukrayna’yı kabul etmeye hazır olmadığını anladıktan sonra” bu kararı aldığını ve NATO konusunda ısrarcı olmayacaklarını söyledi. Başkan, “İttifak tartışmalı şeylerden ve Rusya ile karşı karşıya gelmekten korkuyor” dedi.

NATO üyeliğine atıfta bulunan Zelensky, bir tercüman aracılığıyla “dizlerinin üzerinde bir şey için yalvaran bir ülkenin” başkanı olmak istemediğini söyledi.

Rusya, komşu Ukrayna’nın Soğuk Savaş’ın başlangıcında Avrupa’yı Sovyetler Birliği’nden korumak için oluşturulan transatlantik ittifak olan NATO’ya katılmasını istemediğini zaten daha önce birçok kez söylemişti. Bu geri adım, devam eden barış görüşmelerinin başarıya ulaşmasına da katkıda bulunabilir.

Putin, Ukrayna’nın işgalini emrederek dünyayı şoka uğratmadan kısa bir süre önce, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk’ta 2014’ten beri Kiev ile savaş halinde olan iki ayrılıkçı Rus yanlısı “Cumhuriyet”i bağımsız olarak tanıdı. Putin şimdi Ukrayna’nın da onları egemen ve bağımsız olarak tanımasını istiyor. Bitcoin 20:35 itibariyle 39.000 doların üzerinde bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar