Son Dakika! Bitcoin (BTC) 25.000 Dolar! Neden Yükseliyor?

Bitcoin yükselirken altcoinler neden sessiz kalıyor? Yatırımcıların dikkat etmesi gereken şey ne?
19:07
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kral kripto para birimi yüksek gelen ÜFE verisinin ardından 24.400 dolar desteğini test edip yeniden yükselişe geçti. Capo gibi düşüş bekleyenler 17.000 dolar seviyesinden bu yana bunu boğa tuzağı olduğunu söylese de fiyatını istikrarlı biçimde yükseldiğini gördük. Peki ama bu yükselişin sebebi ne? Altcoinler ne zaman yükselecek?

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Fed artık faiz artışının tavanına yaklaştı. Enflasyon hızını yavaşlatsa da istikrarlı biçimde düşüyor. Ayrıca açığa satış yaparak kolay para kazanan yatırımcılar 1 yılı aşkın süredir devasa kazançlar elde etti. Şimdiyse her yükselişi daha büyük short pozisyonları için giriş fırsatı olarak gördükleri için piyasa onları terbiye ediyor. Devam eden yükseliş bir noktada düzeltme yapabilir, yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı 2023’ün en yüksek seviyesi olan 25.000 dolara ulaşarak önemli bir dönüm noktasını geride bıraktı. Haziran 2022 ortalarında 19.000 dolara kadar düşmeden önce Bitcoin son kez 25.000 doları görmüştü. Bu rallinin bir geri çekilmeyi beraberinde getirmesi muhtemeldir. Bundan dolayı yatırımcılar stop seviyelerini iyi ayarlamalı.

Altcoinler Neden Yükselmiyor?

Bitcoin güne çift haneli kazançla devam ederken altcoinlerin çoğu için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Altcoinlerde yükselişin başlayabilmesi için Bitcoin‘in 24.500 dolar üzerinde konsolide olması gerekecek. Özellikle 25.000 dolar üzerinde haftalık kapanış gelmesi halinde yeni yatırımcıların da oyuna dahil olduğunu görebiliriz. Bu günlük yeşil mum serisi, kripto para biriminin 14 yıllık tarihindeki en uzun ikinci seriydi. Benzer bir hareketi en son Kasım 2013’teki 15 günlük rekorda görmüştük. Talepte ciddi bir artış var ve Ocak ayından bu yana milyarlarca dolarlık Bitcoin alımı gerçekleşti.

BTC 2023’e etkileyici bir başlangıç yapmış olsa da, 10 Kasım 2021’de ulaştığı 69.044 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) hala %63 aşağıda bulunuyor. Ancak Lyn Alden gibi bazı ekonomistler BTC’nin mevcut fiyat artışının nispeten kısa ömürlü olabileceğine inanıyor. Bitcoin boğası, ABD Federal Rezervi’nin eylemlerinin 2023’ün ikinci yarısında BTC için “ileride önemli bir tehlike” yaratacağına inanıyor. Bu arada, Galaxy Digital Holdings CEO’su Mike Novogratz kısa vadede daha fazla yükseliş bekliyor. Bank of America’nın 15 Şubat’ta düzenlediği bir konferansta konuşan Novogratz, BTC’nin Mart ayı sonuna kadar 30.000 dolara ulaşabileceğini söylemişti.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar