Son Çöküşü Bilen Milyarder Yatırımcı Bitcoin ve Altcoin’lerde Olacakları Özetledi: Hazırlanın

Milyarder yatırımcı Chamath Palihapitiya, bu yıl küresel piyasalarda yaşanan çöküş öngörüsünün gerçekleşmesinden yaklaşık bir yıl sonra büyük bir piyasa rallisinden yararlanmak için pozisyon aldığını açıkladı.
14:30
31 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Milyarder yatırımcı Chamath Palihapitiya, bu yıl küresel piyasalarda yaşanan çöküş öngörüsünün gerçekleşmesinden yaklaşık bir yıl sonra, büyük bir piyasa rallisinden yararlanmak için pozisyon aldığını açıkladı.

S&P 500’ün Yükselmesini Bekliyor

All-In Podcast’in yeni bir bölümüne konuk olan milyarder yatırımcı Chamath Palihapitiya, borsa endeksinin kısa vadede dibe vurduğuna inandığı için S&P 500‘ün yükselmesini beklediğini söyledi:

Bu grafikte inanılmaz olan şey, herkes S&P 500’de long pozisyon almaktan bahsettiğinde aklıma gelen bunun her zaman Amazon, Facebook, Google ve Apple’da long pozisyon almak için bir vekil görevi gördüğü. Bu yılın Mayıs ayındaki zirve noktasında, S&P 500’deki her bir doların 0,25 doları bu beş şirkete aitti. Her zaman piyasanın dibe vurmasının dev şirketlerin yıkılmasıyla olacağını söyledik. Görünüşe göre dev şirketler yıkıldı. İnanılmaz olan, bu hafta Apple dışındaki bu şirketlerin her biri gerçekten oldukça berbat kazançlar bildirmesi. Tamamen çöktüler. Bu şirketlerin S&P 500 içindeki yüzdesi şu anda 500 baz puan düşmüş durumda. Her biri yüzde 20 değer kaybetti ancak piyasalar bugün yükseliyor. Bence bu, işlerin nereye gittiği konusunda oldukça yapıcı olmaya başlamanız gereken nokta çünkü bu şeyler piyasayı düşüremediyse, muhtemelen Rusya-Ukrayna olayı gibi dışsal bir olaydan başka bir şeyin gerçekten olumsuz bir etkiye sahip olduğunu görmek zor. Benim için endeks oldukça boğa görünüyor.

Kripto para yatırımcıları ve trader’ları genellikle S&P 500’ü yakından takip eder çünkü hisse senedi piyasalarındaki güç, derin cepli yatırımcıların fonlarını hisse senetleri ve kripto paralar gibi riskli varlıklara tahsis ettiğini gösterir. Bu bakımdan Palihapitiya’nın öngörüsü kısa vadede Bitcoin ve altcoin‘lerin yukarı yönde hareket edeceklerini gösteriyor.

“Sürdürülebilir Bir Yükseliş Olmayacak”

Palihapitiya borsada yükseliş bekliyor olsa da bu yükselişin sürdürülebilir olacağına inanmıyor. Ünlü milyader Fed‘in agresif faiz artırımlarının ekonomiye olan etkisi nedeniyle ABD’nin önümüzdeki yıl büyük bir resesyona gireceğine inanan girişim sermayedarı David Sacks’ın görüşlerine katıldığını belirterek şunları not etti:

Bence şu anda borsa yükseliş eğimi gösteriyor. Ardından tekrar düşüşe geçecek çünkü David’in söyledikleri doğru. Ancak kısa vadede bu şey yukarı gidiyor. Ağırlıklı olarak yukarı gitmesi yönünde pozisyon aldık ve bir noktada işlerin tersine dönüp aşağı gitmesi için pozisyon alacağız ama şu anda yukarı gidiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar