Solana Durmuyor, Yeni ATH’a Ulaştı! Solana Fiyatı Neden Artıyor?

Ethereum katili Solana, tüm zamanların en yüksek seviyesini güncelledi. SOL fiyatı neden artıyor?
11:15
5 Kasım 2021
Solana Durmuyor, Yeni ATH'a Ulaştı! Solana Fiyatı Neden Artıyor?
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ethereum katili popüler kripto para birimi Solana, bugün erken saatlerde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 250 dolara ulaşan mega boğa koşusuna devam etti. Bu hamleyle Solana, Cardano (ADA) gibi en iyi oyuncuları devirirken 72,9 milyar dolarlık piyasa değeriyle dördüncü en büyük kripto para birimi olarak ortaya çıktı.

Solana (SOL) Durmuyor! Yeni ATH’a Ulaştı

Solana, özellikle son üç aydır, bu yıl boyunca durdurulamaz bir ralli içindeydi. SOL fiyatı, 2021’in başından bu yana 166 kat arttı ve ekosistemdeki en iyi performans gösteren altcoin‘lerden biri olarak ortaya çıktı. Bu yıl şimdiye kadar %1600 gibi şaşırtıcı bir kazançla Solana, yatırımcılarına çok kazandıran kripto para birimlerinden biri oldu.

Solana blok zinciri, son derece düşük maliyetle ultra hızlı işlemleri için popülerdir. Ayrıca, Ethereum blok zincirinde hızla artan gas ücreti, daha fazla DeFi oyuncusunu Solana gibi uygun fiyatlı çözümleri tercih etmeye zorladı. DeFiLlama‘daki verilere göre, Solana’daki tüm DeFi protokollerinin kilitli toplam değeri 15 milyar dolara yaklaştı.

Ayrıca Solana ekosisteminde gerçekleşen NFT satışları da hızla arttı. Tanınmış kripto analisti ve yatırımcısı Scott Melker, Solana’nın büyümesinin arkasındaki ana nedeni açıkladı. Scott Melker yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

“Solana, fiyatın çok altında yıldırım hızında işlemlerle Ethereum için gerçek bir rakip. Değerdeki hızlı artış, büyük ölçüde kripto oyunlarının ve başarılı NFT lansmanlarının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Geliştiriciler ve projeler yıllardır Solana üzerine inşa ediyor, bu da fiyat ve benimseme patlamasında kendini gösteriyor.”

Solana Neden Yükseliyor?

Artan gas ücreti, DeFi oyuncularının Solana’ya taşınmasının bir nedeni olsa da, Solana da yerinde güçlü bir gelişmeye tanık oldu. Solana blok zinciri, saniyede 710.000 işlem (TPS) çıktısına sahiptir.

Solana blok zinciri, mevcut Hisse Kanıtı (PoS) ile birlikte Geçmiş Kanıtı (PoH) fikir birliği modelini kullanarak bu ölçeklenebilirliği geliştirir. Ayrıca platform, daha önce mümkün olmayan çok çeşitli merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) kolaylaştırır.

Gelecekte Solana’nın Ethereum‘u geride bırakacağı hakkında çok fazla konuşma yapıldı, ancak şu anda bu çok uzak görünüyor. Öyle ki Ethereum ekosistemi Solana’nın yedi katı büyüklüğünde. Ayrıca Pos Ethereum 2.0’a geçişle birlikte Solana’nın rekabet etmesi daha da zorlaşacak.

SOL Güncel Durum

Ethereum katili olarak bilinen popüler kripto para birimi Solana (SOL), geçtiğimiz gün akşam saatlerinde yeni bir yükseliş trendi başlattı. Solana’daki bu artışla birlikte fiyat tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden güncelledi.

Solana geçtiğimiz akşam 250 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak daha sonra fiyatta bir geri çekilme yaşandı ve fiyat 240 dolara geriledi.

İçeriğin kaleme alındığı an itibarıyla SOL, CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatte %0.87’lik bir artışla 242 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar