Solana Ağını Kim Kurtaracak! Ağ Tekrar Başladı Ama Kurucu Ne Dedi?

Solana'da yaşanan sistem çöküşünün fiyata yansıması da gerçekleşti. Ağın kurucu ortağı ise konu ile ilgili yorum yapmaktan çekinmedi.
22:00
1 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Büyük bir ağ kesintisi yaşadıktan sonra, Solana blok zincirinin tekrar başarılı bir şekilde çalışmaya başladığı bildirildi. Yanlış yapılandırılmış tek bir düğüm tüm ağı çökertti. Bununla birlikte, Solana yıl boyunca bir dizi çöküntüyle daha mücadele etti.

Solana Doğrulayıcıları Mücadele Ediyor

Solana, ağının işlemleri gerçekleştiremediği ve işleyemedi bildirdi. Geliştiriciler sorunu teşhis etmek ve ağı yeniden başlatmak için çalıştılar. Kesintiyi düzeltme işlemleri tamamlandıktan sonra Solana, doğrulayıcıların şu anda başarılı bir şekilde çalıştığını belirtti. Mainnet Beta kümesinin yeniden başlatılması UTC ile saat 7’de gerçekleşti.

Ağ operatörleri ve dapp’ler önümüzdeki birkaç saat boyunca müşteri hizmetlerini geri yüklemeye devam edecek. Bu arada, Solana ve SSV’de doğrulayıcıları işleten Laine stakewizcom, ağın yeniden başlatılmasının 8 saat önce gerçekleştiğini belirtti. Ağ 2 saat gibi bir süre içerisinde yeniden başlatıldı. Bununla birlikte, doğrulayıcıların en büyüğü hala gecikmelerle karşı karşıya. Daha sonra Chorus One, Discord’da bunun üzerinde çalıştıklarını doğrular nitelikte bir açıklama yaptı.

SOL Fiyatı Düşüyor

Bu kesinti nedeniyle Solona Token fiyatları son 24 saat içinde %4 oranında düştü. Bununla birlikte, SOL fiyatları yıllık bazda %81 oranında düşmüş durumda. Solana, yazım saatine göre ortalama 33,04 dolar fiyatla işlem görüyor. 24 saatlik işlem hacmi %13 artarak 1,13 milyar dolara ulaştı. Piyasa değeri ise yaklaşık 11,7 milyar dolar.

Ancak bu, Solana ağının bir hata nedeniyle çöktüğü ilk sefer de değil. Bu yılın başlarında Haziran ayında, destek yapısı dört saatten fazla süren bir kesintiyle karşılaştı. Yatırımcıların portföyleri, token’larını satamadıkları için büyük bir düşüş kaydetti.

Solana hakkında yorumcular, Ethereum katilinin, kripto yatırımcıları arasındaki inandırıcılığını giderek kaybettiğini iddia etti. Ancak Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, ağ kesintilerinin ağ için bir lanet haline geldiğini belirtti.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar