SOL ve BONK Coin Dikkat! Solana Adeta Saman Alevi!

Kripto para yatırımcıları Ocak ayında SOL ve BONK için heyecanlıydı. Ancak saman alevi sönmüş gibi görünüyor.
14:40
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Solana (SOL) fiyatı 8 dolar seviyesinden hızlı bir fiyat toparlanması yaşadı ve on-chain veriler bunu destekledi. Ancak güncel durum Sol Coin yatırımcıları için riske ışık tutuyor. Bir zamanlar 200 doların üzerindeki fiyatıyla yoğun ilgi göre altcoin şimdilerde hızla eriyor. SOL Coin FOMO’su adeta saman alevi gibi söndü.

Solana Yorum

DeFi TVL özellikle Solana gibi akıllı sözleşme platformları için son derece önemli bir detay. Eğer TVL eriyorsa ve bu istikrarlı biçimde sürüyorsa fiyatın da kötü performans göstermesi olasıdır. Sorun şu ki FTX iflasının ardından Solana TVL gücü devasa bir erime gördü. Ocak ayındaki ralli sırasında bir miktar toparlansa da saman alevi söndü. Solana Şubat ayında merkeziyetsiz finans (DeFi) faaliyetlerinde önemli bir düşüşe tanık oldu. DeFiLlama’dan alınan verilere göre, ağdaki kilitli toplam değer (TVL) 250 milyon doların altına düşmeden önce Şubat ayının büyük bir bölümünde sabit kaldı.

Hepsi bu kadar da değil. Solana ağındaki merkezi olmayan borsaların işlem hacmi de her geçen hafta azalmaya devam ediyor. Bu durum Solana için karanlık bir gelecek tasvir ediyor. Ağdan kaçışan projeler, düşen TVL ile görülen kullanıcı kaçışı ve daha fazla olumsuzluk uzun vadede Solana yatırımcılarının canını sıkacak gibi görünüyor.

Sol Coin ve BONK

Pazarlama stratejisinin bir parçası olarak, 100 trilyon token arzının yarısı, Solana ekosistemindeki geliştiricilere, sanatçılara airdrop olarak verildi. Evet Ocak ayındaki rallinin BONK Coin desteğiyle daha da büyüdüğünü biliyoruz. Bununla birlikte, BONK’un temel metriklerindeki düşüşle birlikte Solana sıkıntıyı hissetti. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, BONK son yedi gün içinde değerini neredeyse %25 oranında kaybetti. Dune Analytics’ten alınan verilere göre günlük aktif kullanıcı sayısı ve işlem sayısı da sürekli düşüş gösterdi.

Başlangıçta, Orca gibi Solana tabanlı DeFi platformlarının BONK pariteleri büyük ilgi gördü ve ağda ani bir büyüme yaşandı. Ancak bu saman alevi gibi söndü. BONK’un değeri ve yarattığı heyecan düştükçe, Santiment’in ağırlıklı duyarlılık metriği tarafından vurgulandığı üzere SOL’a yönelik duyarlılık da negatif bölgeye girdi. SOL’un fiyatı son yedi gün içinde %10’dan fazla düştü. 20,85 dolarlık destek 3 gün evvel kırıldı.

Artan satış aktivitesi Göreceli Güç Endeksini (RSI) nötr 50’nin altına sürükledi. Bitcoin fiyatındaki ABD kaynaklı düşüş de göz önünde bulundurulduğunda Sol Coin için risk artıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar