Ünlü Finans Uzmanı Bitcoin, Altın ve Gümüş İçin Tarih Verip Uyardı: Büyük Değişime Hazır Olun!

'Zengin Baba Yoksul Baba'nın yazarı dünyaca ünlü finans uzmanı Robert Kiyosaki, ABD dolarına alternatif olarak altın, gümüş ve Bitcoin'i (BTC) överken dünya ekonomisinin görünümü hakkında son derece olumsuz tahminlerde bulundu.
15:02
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

En çok satan kişisel finans kitabı ‘Zengin Baba Yoksul Baba’nın yazarı Robert Kiyosaki, ABD dolarına alternatif olarak altın, gümüş ve Bitcoin’i (BTC) överken dünya ekonomisinin görünümü hakkında son derece olumsuz tahminlerde bulundu.

“Halkın ABD Doları Bitcoin’dir”

Dünyaca ünlü finans uzmanı Robert Kiyosaki, 13 Şubat’ta attığı tweet’inde dünya parası ABD dolarına atıfta bulundu ve büyük bir çöküşün yaklaştığı, artık depresyonun kaçınılmaz olduğu yönündeki uyarılarıyla birlikte Federal Rezerv’in (Fed) milyarlarca sahte para basmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Finans uzmanı sahte para olarak nitelendirdiği ABD dolarına olan güvenin yok olacağının altını çizerek altının onsunun 2025 yılına kadar 5 bin dolar, gümüşün onsunun 500 dolar ve Bitcoin’in 500 bin dolara ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

Kiyosaki’nin altın ve gümüşten “Allah’ın parası”, Bitcoin’den ise “halkın ABD doları” olarak söz etmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Bu yazının hazırlandığı sırada BTC‘in fiyatı 21 bin 640 dolardan, altının onsu bin 861 dolardan ve gümüşün onsu 21,97 dolardan el değiştiriyor.

Resesyon Uyarısında Bulunmuştu

Özellikle, ABD ve dünyadaki itibari para sistemini eleştirmesiyle tanınan Kiyosaki, bundan önce birçok kez dünyanın zaten bir resesyon içinde olduğu konusunda uyarıda bulunmuş ve sert bir iniş yapılması beklentisini dile getirmişti. Yatırımcıların kağıt paradan kaçınmaları ve bunun yerine merkez bankalarının birikimi nedeniyle önümüzdeki aylarda yükselmesini beklediği altın gibi değerli metalleri biriktirmeye odaklanmaları gerektiğini yineleyen ünlü finans uzmanı, borsanın muhtemelen daha da değer kaybedeceği öngörüsünde bulunarak kasvetli bir tablo çizmişti.

Kiyosaki, merkeziyetsiz finans (DeFi) varlığı en büyük kripto paranın Bitcoin‘i gümüş ve altınla birlikte “dünyanın en önemli üç konusundan biri” olarak nitelendirirken ve Bitcoin’den “halkın parası” olarak bahsederek 2023’ün ilk ayın yaşanan yükselişini alternatif yatırım ürünlerine yönelik artan talebe bağladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar