X


Singapur ve Fransa’dan Ortak CBDC Denemesi

Singapur ve Fransa merkez bankaları, çeşitli küresel CBDC'leri destekleyecek bir dijital para birlikte çalışabilirlik sistemi geliştiriyor. Her iki ülkenin Mali makamları, CBDC'lerin sınır ötesi uygulamalarını ciddi şekilde araştırıyor.
13:05
16 Temmuz 2021

Singapur ve Fransa merkez bankaları, çeşitli küresel CBDC’leri destekleyecek bir dijital para birlikte çalışabilirlik sistemi geliştiriyor. Her iki ülkenin Mali makamları, CBDC’lerin sınır ötesi uygulamalarını ciddi şekilde araştırıyor.

Sınır Ötesi Ödemeler Kolaylaşacak

CBDC, merkez bankası dijital para biriminin kısa biçimidir. Sadece merkez bankaları tarafından verilen blockchain teknolojisine dayanan sanal bir para birimidir. CBDC’ler ayrıca dijital bir token veya bir ülkenin fiat para birimini sanal bir biçimde temsil eden elektronik bir kayıt olabilir.

MAS olarak adlandırılan Singapur Para Otoritesi ve Fransa Merkez Bankası perşembe günü kararı ortaklaşa duyurdu. Blockchain teknolojisi ve CBDC’leri kullanarak sınır ötesi yerleşim ve ödeme konusunda tam bir deneyi tamamlamadaki başarılarını belirttiler.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Blockchain teknolojisi, bir kripto varlığının bilinen en eski tarihini kaydetmek için dağıtılan merkezi olmayan bir defterdir. Bir blok zincirindeki veri tasarımı değiştirilemez, bu da onu ödeme endüstrileri için meşru ve güvenli bir ajitatör yapar.

Deney Neleri Kapsamakta

Tamamlanan CBDC deneyi, JPMorgan’ın Onyx bölümündeki dijital para birimi odaklı uzmanlığı ve desteği ile yapıldı. Yatırım bankasının Quorum blockchain altyapısına vurgu yaparak gizlilik etkinleştirilmiş blockchain iznine dayanmaktadır.

Singapur Para Otoritesi-MAS ve Fransa Merkez Bankası, deney sırasında para birimi ve sınır ötesi işlemleri simüle etti. Bunu Euro ve Singapur’daki dolar bazlı CBDC için yaptılar. Deney sadece 2 merkez bankasıyla sınırlı, ancak çoklu CBDC ağ tasarımları geliştirilmekte. Duyuruya göre, deney artık çeşitli yerlerde bulunan birden fazla ticari bankanın ve merkez bankasının katılmasına izin veriyor.

Pilot uygulama aynı zamanda çeşitli bulut altyapısı türleri arasında birlikte çalışabilirliği de gösterdi. Ayrıca Singapur ve Fransa’daki genel ve özel bulut altyapılarında blok zinciri düğümleri kurar.

Deney, Singapur SGD ve Fransa EUR döviz çiftleri için otomatik piyasa yapıcılığı hizmetlerini ve likidite havuzlarını yönetmek için akıllı bir sözleşmenin benimsenmesini teşvik ediyor.

Ayrıca, sınır ötesi işlem ödeme zincirinde mevcut olan ilgili banka taraflarının sayısını azaltmayı ve bu da uyumu ve yasal maliyeti azaltmayı amaçlamaktadır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar