reklamı kapat

Şili’de Kripto Para Borsaları Bankaları Dava Ediyor

16 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Şili’de faaliyetlerine devam eden kripto para borsaları BUDA, Orionx ve CryptoMarket geçtiğimiz günlerde platformlarının banka hesaplarını kapatan bankaları ülkedeki yüksek mahkemeye dava etti. Mahkeme davayı görüşmeyi kabul etti ancak bahsi geçen banka hesapları halen kullanılamıyor.

Yerel bir haber ajansı olarak tanınan Emol tarafından yayınlanan bir haber göre Itau Corpbanca ve Scotiabank ismindeki bankacılık kurumları, ülkede çalışmalarını sürdüren BUDA ve CryptoMarket adındaki iki kripto para borsa platformuna ait banka hesaplarını kapattığını 19 Mart tarihinde duyurdu. Bu haberlerden bir hafta sonra ülkede bulunan bir başka banka Banco del Estado de Chile de benzer bir hamlede bulunarak sözü geçen üç kripto para borsasının hesaplarını kapattığını doğruladı.

Bu gelişmelerin ardından Şili kripto para topluluğu sosyal medya platformu Twitter üzerinden #ChileQuiereCrypto yani “Şili Kripto Paraları İstiyor” cümlesini milyonlara duyurarak sektörü desteklemeye çalıştı. Topluluk Şili vatandaşlarının yeniden Bitcoin alıp satabilme kabiliyetine erişmelerini talep ediyor. Ayrıca Şili merkezli kripto paralar olarak bilinen Chaucha ve Luka da bu son hamleyle ülkede alınıp satılamaz bir hale geldi.

Hernán Maureira adındaki bir Twitter kullanıcısı bankaların kripto para sektörünü etkilemeye yönelik attığı bu adımı kınadığını ifade edenler arasından yerini alıyor. Maureira “dünya bu teknolojinin gelişmesi için işbirliği içerisinde hareket ederken Şili’nin bu konuda geri adım attığını” iddia ederek yetkililere serzenişte bulundu.

Kripto para borsası BUDA’nın kurucu ortağı ve CEO’su Guillermo Torrealba bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Torrealba yaptığı açıklamalarda bankaların sözü geçen platformlara ait banka hesaplarını kapatma kararlarının “bütün bir sektörü bitirmeye teşebbüs etmek” olduğunu bildirdi. Torrealba sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Şili’de güvenli bir şekilde kripto para alıp satabilmek imkansız hale gelecek. En iyi ihtimalle beş yıl geriye giderek eski şartlarda kripto para işlemi yapmamız gerekecek. Bu durum bu kadar keyfi olmamalı.”

BUDA ve CryptoMarket geçtiğimiz ayın sonlarında Şili Bankalar Kurumu’ndan kripto paralara ve kripto para işlemlerine yönelik tavrını netleştirmesini talep eden bir basın açıklaması yayınlamıştı. Ancak kurum kripto para borsa platformlarıyla bankalar arasında çıkan bu sorunu çözmekle yükümlü olmadığını iddia etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER