X


Sidechain’ler Altcoin’lerin Yerini Alabilir Mi?

Adam Back’e göre sidechain’ler uzun vadede altcoin’leri geride bırakacak.
18:00
22 Ekim 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin (BTC) teknoloji öncüsü Adam Back, Transilvanya Kripto Konferansı’nda yaptığı açıklamalarda Bitcoin ile karşılaştırıldığında altcoin tasarlamanın çok daha büyük finansal teşviğe ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Sidechain’ler ve Altcoin’ler

Forbes’un 21 Ekim tarihli haberine göre Back Beş yıl önce yayınlanan Bitcoin sidechain’ler hakkında “Pegged Sidechains ile Blockchain Yeniliklerinin Etkinleştirilmesi” makalesinin ortak yazarlarından biriydi. Bu makalede Back, ilk olarak Bitcoin’in yan zincirlerinin (sidechain) altcoin’lere göre önemli avantajlara sahip olacağı fikrini ortaya attı.

Bunların yanında Back’in, Liquid Bitcoin sidechain’ini piyasaya süren Blockstream şirketinin CEO’su ve kurucusu olduğunu da belirtmek gerek…

Bahsi geçen konferansta Back, Bitcoin sidechain’lerinin uzun vadede altcoin’lerin önüne geçeceğini ve çekiciliklerini azaltacağına inandığını yineledi. Ayrıca Back altcoin’lerin gelişimi konusunda da şu açıklamayı yaptı:

Altcoin tarihinde hiçbir özelliğin olmadığı bir dönem olduğu görülüyor. Bu dönem sona erdikten sonra insanlar çeşitli özellikler eklemeye başladılar. Bunlardan bazıları gerçek özellikler, bazılarıysa altcoin’leri ilgi çekici kılacak sahte özelliklerdi.

Bunun yanında Back’e göre bir altcoin oluşturmak, yeni bir kripto varlığı olmayan bir yan zincir geliştirmekten çok daha karlı. Yine de Back, yan zincirler şu an olduğundan daha popüler hale geldikten sonra çeşitli geliştirmelerin yapılacağını düşünüyor.

Güvenilir Sidechain’ler

Back, mevcut sidechain’lerin yeterince güvenilir sistemler olmadığını kabul ettiğini dile getirdi.

Blockstream matematikçilerinden Andrew Poelstra ise daha önce yaptığı açıklamalarda daha güvenilir sidechain’ler inşa edilebileceğini dile getirdi. Back, bu gelişmelerin yaşanabilmesi için biraz daha zaman ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Tüm bunların yanında daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi 9.661 BTC sidechain’lerde kaldığı için kullanılamıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar