Sıcak Gelişme: XRP Bu Sefer Sert Kayaya Çarptı: Dev Borsa Delist Ediyor

XRP'ye Bitstamp borsasından darbe geldi!
19:57
25 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bitstamp, XRP hakkında kötü haber veren en güncel platform oldu. Bitstamp tarafından yayınlanan gönderide ABD’li kullanıcılar için XRP alma, satma veya çekme işlemlerinin tamamen durdurulacağı belirtildi.

Bitstamp, ABD’ye XRP İşlemlerini Kapattı

ABD’nin finansal regülatörü SEC, hafta başında toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP’yi ilgilendiren çok önemli bir adım attı. Ripple şirketini ve iki yöneticisini lisanssız menkul kıymet satışı ile suçlayan SEC, şirketle yöneticilere dava açtı. Bu dava sonrasında XRP fiyatı %60 oranında düşüş yaşadı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla fiyatta toparlanma yaşandığı görülüyor ancak birbiri ardına gelen delist haberleri bu durumu değiştirebilir.

xrpRipple (XRP) Büyük Davayı Kaybederse XRP'ye Ne Olacak? › CoinTürk

Ripple davasının ertesi günü üç kripto para borsası XRP’yi platformdan kaldıracaklarını duyurdu. Kripto para sektörü ve yatırımcılar ise büyük borsalardan benzer bir hamle gelmesi beklentisi içerisine girdi. Dünyanın en prestijli kripto para borsalarından Bitstamp’ın delist haberi vermesi ise bu beklentilerin bir kısmını karşıladı.

XRP Fiyatı Sert Çakıldı

XRP fiyatı bu haberin duyulmasından sonra neredeyse %30 düşüş yaşadı. Bu haber öncesinde 0,40 doları zorlamaya başlayan XRP haber ile beraber yeniden 0,30 doların altına geriledi ve son 24 saat içerisindeki yükselişini %11,30’a kadar çekmek zorunda kaldı.

XRP fiyatı özellikle SEC Başkanı Jay Clayton’ın değişmesinden sonra inanılmaz bir şekilde yükseldi. İlk dava haberinin etkisi ile 0,21 dolara kadar gerileyen XRP’nin şimdi haberlerin ve ortamın kötüleşmesi ile yeniden aynı destek noktasını test etmesi muhtemel gözüküyor. Bitstamp gibi başka kripto para borsalarının benzer haberler vermesi ise XRP’nin 0,21 doların altına kadar gerilemesine yol açabilir.

Sırada Başka Kripto Paralar Olabilir

Aslında herkes XRP fiyatına ve XRP’ye odaklanmışken başka kripto para birimlerinin darbe yediğine tanıklık edebiliriz. Ünlü analist Max Keiser, XRP’den sonra sıradaki davaların Stellar ile Cardano’ya açılabileceğini belirtmişti. Kripto para sektöründe buna yönelik beklentilerin artması şimdiden fiyatlandı ve hem XLM hem de ADA son 24 saat içerisinde ciddi bir düşüş yaşadı. Eğer dev bir borsa XRP’nin yanı sıra diğer iki kripto para birimi için de kötü haber verirse bunların düşüşü XRP’yi aratmayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar