X

Sıcak Gelişme: SEC’e Yeni Başvuru! Web 3 Geliyor!

ABD borsaları yakında daha fazla kripto ETF ile dolup taşabilir.
22:05
12 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC geçtiğimiz yıl büyük bir sürpriz yaparak Bitcoin Vadeli ETF onayını vermişti. Ancak bugün akşam saatlerinde daha farklı bir ETF için başvuru yapıldı. Kripto paraların sadece Bitcoin ve Ethereum’dan ibaret olmadığını biliyoruz ve geleceğin blockchain tabanlı sistemlerde olacağına inanıyoruz. Tam da bu bakış açısında sahip bir şirket geleceğe yatırım için bir ETF başlatmak istiyor.

Web 3 ETF

Simplify’ın kurucu ortakları Paul Kim ve David Berns SEC’e yeni bir ETF başvurusunda bulundu. Simplify Asset Management, Web 3’e odaklanan bir borsada işlem gören fon (ETF) için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu. Çarşamba günkü bir dosyada Simplify, “Simplify Volt Web 3 ETF”nin “WIII” sembolü altında işlem yapacağını ve teknoloji altyapısından faydalanması beklenen Web 3 şirketlerini izleyeceğini söyledi.

Fon, doğrudan kripto para birimlerine yatırım yapmayacak, ancak toplam varlıklarının %10’unu aynı zamanda Digital Currency Group’un bir birimi olan Grayscale Bitcoin Trust’a tahsis edecek. ETF, Simplify Asset Management CEO’su ve kurucu ortağı Paul Kim ve CIO’su ve kurucu ortağı David Berns tarafından aktif olarak yönetilecek.

Simplify Volt Web 3 ETF (WIII)

ETF başvurusu onaylanırsa NYSE‘de listelenecek ve işlem görecek. Merkezi olmayan ağlar tarafından mümkün kılınan üçüncü nesil internet hizmetleri olan Web 3’e artan bir ilgi var. Şirketin ana hedefi ise kurumsal yatırımcıların bu ilgisini karşılayabilecek bir yatırım aracı üretmektir. Popüler Web3 şirketlerine yatırım yapmaktan çok daha kolay biçimde bu fon ile herkes geleceğe yatırım yapabilecek.

Aynı zamanda %10 oranında GBTC tutulacak olması fonun kripto paralarla olan bağlantısını da güçlü tutacak. Son zamanlarda, Block Inc. CEO’su Jack Dorsey, Web 3 üzerinden risk sermayedarlarıyla (VC’ler) kamuoyu önünde tartıştı. 20 Aralık’ta bir tweet’te, Web 3’ü kullanıcıların değil VC’lerin kontrol ettiğini ve böylece onu “farklı bir etikete sahip merkezi bir varlık” haline getirdiğini belirtti.

Fakat güçlü sermayenin böyle bir yeniliğe destek olmadığı senaryoda Web3’ün gelişme pek mümkün değil gibi görünüyor. Jack Dorsey bunu eleştiriyor olsa da kendisi de sermayesi nispetinde kripto para ekosisteminin merkezileşmesine katkıda bulunuyor. Konu bu merkezin Block Inc olmaması ise rahatsızlığı anlaşılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar