Sıcak Gelişme: Fed Faiz Açıklaması! Kripto Paralara Dikkat!

Fed üyesi güncel verinin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bitcoin bu sefer sürpriz yapabilir.
16:59
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugün gelen veri de beklenti üstündeydi ve Bitcoin fiyatı yaklaşık 200 dolarlık bir kayıp yaşadı. Ancak nispeten güçlü duruyor. Fed’in risk piyasalarını yoğun baskı altına aldığı politikaları 2022 yılında birçok yatırımcılarının %80’i aşan kayıplar yaşamasına neden oldu. Şimdi faizler tavan seviyeye yaklaştı ancak enflasyondaki düşüş hızı yavaşladı. Neler oluyor?

Fed Faiz Açıklaması

Fed üyesi Mester yazı hazırlandığı sırada önemli açıklamalarda bulundu. Kripto paraların performansını direkt olarak etkileyen Fed kararları, üyeler tarafından alınıyor. Üyelerin yaptığı açıklamalar son derece önemli ve Mester hiç iç açıcı şeyler söylemedi. Peki faizler daha fazla artacak mı? Son verileri Fed üyesi Mester nasıl değerlendiriyor?

“Fed’in faizleri ne ölçüde artıracağını enflasyon belirleyecek. Enflasyonu kontrol altına alma çabasında daha büyük bir risk var. Enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor. Ocak ayı CPI verileri enflasyonu soğutma konusunda yapacak halen çok fazla işimiz olduğunu gösterdi. Fed eylemleri büyümeyi yavaşlatacak ve işsizliği artıracak. Fiyat istikrarına dönüş sancılı olacak. Faizler %5’in üzerine çıkmalı ve uzun bir süre bu seviyede kalmalıdır. Fed’in %5’in ne kadar üzerine çıkacağını veriler belirleyecek.”

Mester tarafından da ifade edildiği üzere enflasyon son 3 aydır beklenenden hızlı düşerken hız kesmiş görünüyor. Buna göre faizlerin daha da artması gerekebilir.

Kripto Paralar Ne Olur?

Bu şartlarda Bitcoin’in aniden 22.000 doların altına düşmesi gerekiyor. Son açıklamalar ve gelen verileri birleştirdiğimizde kripto paraların kümülatif değerinin 850 milyar dolar seviyesine kadar düşmesi mantıklı görünendir. Bu da altcoinlerde %30 hatta %40’a varan erime anlamına gelir. Ancak Bitcoin her zaman mantıklı olanı yapmayabilir. Özellikler 1 yılı aşkın süredir sürekli olarak düşen fiyatın faizleri önden fiyatladığını gördük. Şimdi de tünelin ucundaki ışık görülmüşken neden büyük kitleleri ters köşe yapıp 26.000 dolara doğru yolculuğuna devam etmesin?

Riski seven yatırımcılar ikinci seçeneği değerlendirecek ancak piyasalardaki genel kanaat şimdilik düşüşün devam edeceği yönünde. En azından önümüzdeki ay açıklanacak yeni enflasyon verisine kadar (enflasyonda düşüş trendinin bittiği ihtimalinden endişelenenler için) piyasadaki risk iştahının yeniden nötr bölgenin altına düşmesi muhtemeldir. Elbette kimse geleceği göremiyor ve kendi risk profilinize göre hareket etmelisiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar