X

Sıcak Gelişme: Banka Üzerinden Direkt Bitcoin Alımı! Şirket Tarih Verdi!

Bankalar artık direkt olarak Bitcoin alım-satım hizmetine başlıyor.
19:22
3 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünya genelinde birçok banka, müşterilerinin talepleri doğrultusunda direkt olarak banka hesapları üzerinden kripto para alınmasını sağlayacak. Dev bankaların üzerinde çalıştığı kripto ürünleri ise yavaş yavaş şekilleniyor. Bugün İtalya’da bir banka tarih vererek müşterilerinin banka hesapları üzerinden Bitcoin alıp saklayabileceklerini duyurdu.

Banka Üzerinden Direkt Bitcoin Alımı

İtalyan bankası Banca Generali, 2022 yılının ilk çeyreğinde müşterilerinin banka hesapları üzerinden Bitcoin alım satımlarına ve hesaplarında Bitcoin tutmalarına olanak sağlayacak. Buna göre sadece Bitcoin yatırımı yapmak isteyen özellikle kurumsal şirketlerin borsa hesabı açması veya böyle bir risk alması gerekmeyecek. Banka üzerinden güvenli şekilde varlıkların saklanması da mümkün olacak.

Piyasa değeri 4 milyarı aşan Banca Generali orta ölçekli bir kuruluş. Ancak kripto para ekosisteminin bu denli büyüyor olması bankaları iştahlandırıyor.

Bankalar Neden Kripto Paraları Desteklemeli?

Öncelikle bunun için kripto para ekosisteminin toplam gücünü görmemiz gerekiyor. Piyasalar iyi günler yaşamıyor ancak buna rağmen 2 trilyon doların üzerinde bir market değerine sahibiz. Birçok bankanın elinde tuttuğu varlıklar bu rakamların çok daha altında. Banca Generali gibi 500’ü aşkın banka birleşse de bu denli büyük bir değere ulaşamıyor.

İlk olarak küçük ve orta ölçekli bankaların kripto para hizmetine daha yoğun biçimde yönelmesi bekleniyor. Kripto para yatırımı yapmak isteyen kurumsal yatırımcılar borsa risklerine girmeden diledikleri miktarda Bitcoin yatırımını güvenle yapabilecek. Bu durum bankanın müşteri sayısını ve aktif büyüklüğünü de olumlu olarak etkileyecek. Bununla birlikte kendilerine yeni bir gelir kaynağı da üretmiş olacaklar. Yapılan alım-satım işlemlerinden aldıkları komisyon birçok şubelerinin gelirini hızla geride bırakacak. Zamanla ekosistemin daha da büyümesiyle daha çeşitli ürünler geliştirme ihtiyaçları doğacak. Nihayetinde ekosistem büyüyor ve yatırımcıların paraları bu pazara akıyor.

Bankaların önünde iki seçenek var. Ya müşterilerinin paralarını global kripto para borsalarına transfer edecekler ve küçülecekler. Ya da global borsaların sunduğu hizmetlerin en azından bir kısmını müşterilerine sunarak onları ellerinde tutup hayatta kalma fırsatı yakalayacaklar. Paranın dini olmaz diye bir söz var ve bu duruma gerçekten uyuyor. Eğer yatırımcılar kripto paralara yöneliyorsa büyük finans kuruluşlarının da yüzünü bu tarafa çevirmeleri şart.

Önümüzdeki dönemde daha fazla kuruluşun, özellikle regülasyonlar tamamlandıktan sonra bu tarz hizmetler vermeye başlamasını bekleyebilriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar