X


Shiba Inu (SHIB) Fiyatını Uçuran Haber! Yatırımcılar Neden Dikkatli Olmalı?

Shiba Inu (SHIB) için beklenen haber geldi, fiyatta yükseldi ama sonuç hayal kırıklığı oldu. Yatırımcılar bu konuda dikkatli olmalıdır.
21:14
18 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük ikinci şaka coini Shiba Inu (SHIB) gelen haberle birlikte aniden %8 civarında yükseldi. Bu yükselişin daha fazla devam edeceğini düşünen ve haberin etkisiyle FOMO’ya giren yatırımcılar ise pişman oldu. Peki fiyatın bu denli yükselişini tetikleyen haber neydi ve yatırımcılar neden zarar etti?

Shiba Inu (SHIB) Sahte Listeleme Haberi

Uzun bir süredir Shiba Inu (SHIB) için Robinhood borsasının listeleme yapacağı konuşuluyordu. En az Coinbase listelemesi kadar bu haberin fiyata etki etmesi bekleniyor ancak bir sorun var. Borsa henüz bu niyetini açıklamadı ve resmi kaynaklardan paylaşılan bir duyuru bulunmuyor. Yeni şimdilik Shiba Inu için ufukta Robinhood listelemesi yok.

Twitter’da FirstSquawk isimli bir hesap bunun aksini söyledi. Robinhood borsasının kısa süre içinde SHIB listelemesi yapacağını duyuran kullanıcı dakikalar içinde binlerce beğeni aldı. Bu haberin gerçek olma ihtimalini satın alan yatırımcılar ise fiyatını önemsemeden SHIB alımlarına girişti. Fiyatın nasıl yükseldiğini aşağıdaki grafikte görüyorsunuz.

Bu mutluluk maalesef kısa sürdü ve haberin sadece bir aldatmacadan ibaret olduğu anlaşıldı. Buna rağmen FirstSquawk paylaşımını silmedi. Acı gerçekle yüzleşen yatırımcılar kayıplarını azaltmanın yollarını arıyor.

Yatırımcılar Neden Dikkatli Olmalı?

Bu örneğin yüzlerce kez yaşanmış olması sonucu maalesef değiştirmiyor. Teyit edilmemiş haberlerle yapılan günlük yatırımlar genellikle insanların zarar etmesine sebep oluyor. Kripto para yatırımcıları herhangi bir olumlu haberi ilk keşfeden olarak borsalara akın ediyor. Bu haberin fiyatı daha fazla yükselteceğini umarak yüklü miktarda alım yapıyorlar. Ancak onlar henüz alım yapmadan bu spekülasyonu planlayan eller çoktan sepetlerini doldurmuş oluyor. Gerçek henüz anlaşılmadan tepeden tüm alımlarını haberi yeni görenlerin başına boca ediyorlar.

Peki sonuç ne? Robinhood listelemesinin fiyatı %50 artıracağını düşünen yatırımcı %8 çıkmış fiyattan alım yaparak %42 kazancını beklemeye başlıyor. Nihayet haberin yalan olduğu ortaya çıkıyor ve dakikalar içinde ciddi kayıpları göğüslemek zorunda kalıyor.

Yatırımcılar özellikle sosyal medyaya düşen iddialı haberlerle alakalı temkinli bir tavır takınmalıdır. Hatta size çok iddialı gelen açıklamalar kripto paraların resmi hesaplarından yapılsa bile bekleyip görmeyi tercih etmelisiniz. Walmart haberinin Litecoin resmi hesabından duyurulduğunu unutmamak gerekiyor. Sonrasında olanları hatırlıyor olmalısınız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar