f Shiba Inu Pazarlama Uzmanı, Shibarium'daki Risklere Karşı Uyardı! › COINTURK

Shiba Inu Pazarlama Uzmanı, Shibarium’daki Risklere Karşı Uyardı!

Özet

  • Shiba Inu'nun pazarlama uzmanı Lucie, Ethereum Layer-2 ölçeklendirme protokolü Shibarium'un kötü niyetli kişiler tarafından istismar riskine karşı kullanıcıları uyardı.

  • Lucie, kullanıcıların Shibarium'u kullanırken resmi kanallar aracılığıyla doğrulama yapmalarını, topluluğun görüşlerini incelemelerini ve işlemleri doğrulamak için Etherscan gibi araçları kullanmalarını önerdi.

  • Shiba Inu, milyonlarca kullanıcının katıldığı ve 21 milyon cüzdanın oluşturulduğu testlerin ardından Shibarium ana ağını başlattı. Ancak ekosistem token'larının düşük fiyatları lansmanın zorlu bir başlangıç yaşadığını gösteriyor.

  • Piyasaya Etkisi: Negatif
18:10
17 Ağustos 2023

Shiba Inu‘nun pazarlama uzmanı Lucie, yeni yayınlanan Ethereum Layer-2 ölçeklendirme protokolü Shibarium’daki potansiyel istismar risklerine karşı kullanıcıları uyardı. Kötü niyetli kişiler tarafından Shibarium ağında rug çekme amaçlı token dağıtımı olabileceğine dikkat çeken Lucie, bu durumda Shiba Inu’nun hiçbir sorumluluk almayacağını da hatırlattı.

Kötü Niyetli Kişilere Karşı Uyardı

Yöneticinin Twitter üzerinden yayınladığı bir gönderiye göre Shibarium; Polygon ve Ethereum gibi diğer blockchain ağlarına benzer şekilde herkes tarafından geliştirilebilir. Ancak bu açıklık onu potansiyel saldırılara karşı da savunmasız hale getiriyor. Kötü niyetli kişiler, Layer-2 ağında inşa edilen merkezi olmayan uygulamaları hedef almak veya hileli rug çekme potansiyeli yüksek token’larını dağıtmak için platformu kullanabilir.

Lucie, bazı istismarcıların dolandırıcılık proje başlıklarında Shibarium adını bile kullanabileceğinden, kullanıcıların dikkatli olması ve uyanık kalması gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz hafta piyasaya sunulan Base Layer-2 ağında bir haftada neredeyse 500 adet kötü niyetli token piyasaya sunuldu.

Kullanıcılar Nelere Dikkat Etmeli?

Lucie kullanıcıların Shibarium’u kullanırken kendilerini korumalarına yardımcı olmak ve kullanıcıların kimlik avı bağlantıları ve dolandırıcılık planlarıyla karşılaşma riskini azaltmalarına yardımcı olmak için bir dizi talimat sundu. Kullanıcılara, resmi Telegram veya Discord kanallarıyla etkileşime geçerek protokolün veya varlığın meşruiyetini doğrulamalarını tavsiye etti.

Kullanıcılar bu kanallarda topluluğun genel hissiyatını değerlendirmeli, sosyal medya içeriğini iyice incelemeli ve Etherscan aracılığıyla işlemleri doğrulamalı. Lucie, ekibin kullanıcı güvenliğini güçlü bir şekilde vurgulamasına rağmen proaktif önlemler almaktan kullanıcıların kendilerinin de sorumlu olduğunu belirtti.

Shiba Inu’nun baş geliştiricisi Shytoshi Kusama‘nın yakın zamanda yaptığı bir açıklamaya göre, blockchain dünyaya ademi merkeziyetçiliği geri getirmeyi amaçlasa da dezavantajları yok değil.

Shiba Inu, milyonlarca kullanıcının katıldığı ve 21 milyon cüzdanın oluşturulduğu aylar süren testlerin ardından 16 Ağustos’ta Shibarium ana ağını başlattı. Bununla birlikte, ekosistem token’larının fiyatı göz önünde bulundurulursa lansman zorlu bir başlangıç yapmış gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI