f Arjantin'de Bitcoin Fiyatı Milei'nin Zaferi Sonrası Yükselişe Geçti › COINTURK

Arjantin’de Bitcoin Fiyatı Milei’nin Zaferi Sonrası Yükselişe Geçti

Özet

  • Arjantin'de başkanlık ön seçimlerini kazanan Bitcoin dostu aday Javier Milei'nin zaferi sonrası, Bitcoin fiyatı hızla yükseldi.

  • Milei'nin zaferi, Arjantin'deki Bitcoin fiyatını yeni zirvelere taşıdı; 1 Bitcoin 14 Ağustos'ta 10,2 milyon ARS'ye ulaştı. Milei'nin görüşleri, Bitcoin'in bu rallisini tetikledi.

  • Globaldeki kripto düşüşüne rağmen Arjantin'deki Bitcoin fiyatı artarken, son günlerde düşüş yaşadı. Aynı dönemde Türkiye gibi diğer ülkelerde de yüksek enflasyonun etkisiyle Bitcoin fiyatları rekor seviyelere yakın seyretti.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
17:30
17 Ağustos 2023

CoinGecko’nun verilerine göre Bitcoin dostu başkan adayı Javier Milei’nin 13 Ağustos’ta yapılan ön seçimleri kazanmasından bu yana Arjantin’de Bitcoin (BTC) fiyatı yeni bir zirveye sıçradı ve 14 Ağustos’ta 1 Bitcoin 10,2 milyon Arjantin pesosu (ARS) değerine ulaştı.

Bitcoin’in ARS Karşısındaki Zaferi

Küresel kripto para piyasaları kayda değer bir düşüş yaşarken dünyanın bazı bölgeleri Bitcoin için tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydetmeye devam ediyor. Arjantin’de Bitcoin bu hafta keskin bir yükseliş yaşadı ve BTC pazartesi günü bir saatten kısa bir süre içinde 8,4 milyon ARS’den 10,2 milyona çıkarak %21’lik bir artış gösterdi.

Aynı zamanda Bitcoin 2022’nin sonlarından bu yana ARS karşısında istikrarlı bir şekilde değer kazanıyor. CoinGecko’ya göre Bitcoin 17 Ağustos 2022’den bu yana Arjantin pezosu karşısında %210’dan fazla artış gösterdi. Yeni bir rekor seviyeye ulaştığından beri ARS karşısında BTC fiyatı biraz düştü. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yaklaşık %3 düşüşle 9,9 milyon ARS’den işlem görüyordu.

Bitcoin’in Arjantin’deki en son rallisi Bitcoin yanlısı başkan adayı Javier Milei’nin başkanlık ön seçimini kazanmasına bağlandı. Ön seçimi oyların %30’undan fazlasını alarak kazanan Milei ekim ayında Arjantin’de yapılacak genel seçimlerde de önde gidiyor.

Daha önce bildirildiği üzere Milei, merkez bankasını lağvetmek ve ABD dolarını Arjantin’in para birimi olarak kabul etmek istiyor. Başkan adayı ayrıca Bitcoin’in “merkez bankası dolandırıcılarına” karşı bir tepki olduğuna, itibari para biriminin ise politikacıların Arjantinlileri enflasyonla dolandırmasına izin verdiğine inanıyor.

Bitcoin Fiyatı Düşüşe Devam Ediyor

Bitcoin son dönemde Arjantin’de rekor seviyelere ulaşırken, kripto para birimi küresel piyasalarda düşüşe geçti. CoinGecko’ya göre Bitcoin 14 Ağustos’tan bu yana ABD doları karşısında %3,7 değer kaybederek 16 Ağustos’ta 29.000 dolarlık psikolojik sınırının altına düştü. Kripto para birimi son 30 gündür kademeli olarak düşüyor ve bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık %5 değer kaybetti.

Arjantin, son zamanlarda büyük enflasyonun ortasında Bitcoin fiyatını tarihi en yüksek seviyelerinde gören tek ülke değil. Bitcoin, Temmuz 2023’te enflasyon oranının yaklaşık %50’ye yükseldiği bildirilen Türkiye gibi ülkelerde de tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor. CoinGecko’nun verilerine göre Temmuz ayında Bitcoin, Türk lirası karşısında en yüksek seviyeye tırmanarak 1 BTC başına 819.000 TL değerine ulaştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI