f Bütün Bitcoin Yatırımcılarının Gözü Onda! BTC'de "Yükselen Trend Çizgisi" Alarmı! › COINTURK

Bütün Bitcoin Yatırımcılarının Gözü Onda! BTC’de “Yükselen Trend Çizgisi” Alarmı!

Özet

  • Bitcoin'in fiyatı, yılın başından bu yana yüzde 70 artarak belirgin bir yükselen trend çizgisi oluşturdu.

  • Peter Brandt, trend çizgisinin aşağı yönde kırılmasını yükseliş trendinin sonu olarak değerlendiriyor.

  • Matrixport'un strateji müdürü Markus Thielen ise trendin kırılması durumunda Bitcoin'in 25 bin dolar desteğini test edebileceğine inanıyor.

  • Piyasa etkisi: Nötr
16:50
17 Ağustos 2023

Bitcoin‘in (BTC) Temmuz ayında ulaştığı 32 bin dolar civarındaki zirvesinden olan yavaş düşüşü, yatırımcıların kripto paranın fiyatının takip edeceği yönü tespit etmek için bir trend çizgisine odaklanmasına neden oldu.

Bitcoin’de Tüm Gözler Yükselen Trend Çizgisine Çevrildi

Mevcut piyasa değeri ile dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin, hafif düşüşler ve sert yükselişleriyle yılın başından bu yana değerini yüzde 70’in üzerinde arttı. Bu düşüş ve yükselişlerle fiyat grafiğinde oluşan bir yükselen trend çizgisi, Ocak ayının başındaki en düşük seviye ile Mart ve Haziran aylarında kaydedilen en düşük seviyeleri birbirine bağlıyor oluşuyla oldukça önemli hale geliyor. Trend çizgisi bu yazının hazırlandığı sırada 28 bin doların hemen altında yer alırken, BTC‘nin fiyatı 28 bin 600 dolar civarında el değiştiriyor.

Factor LLC CEO’su Peter Brandt‘a göre trend çizgisinin aşağı yönde kırılması yükseliş trendinin sonuna gelindiği anlamına gelecek. Otuz yılı aşkın süredir döviz ve emtia piyasalarında işlem yapan Brandt, “Bir swing trader olarak trend çizgisinin kırılması beni etkilemez. Böyle bir kırılım olursa açığa satış yapmaya başlarım.” dedi. Brandt ayrıca “Gerçekten bir ayı tuzağı ortaya çıkacak olursa bunu güçlü bir yükselişin işareti olarak görürüm.” eklemesini yaptı.

Ünlü yatırımcının işaret ettiği ayı tuzağı, fiyatın sert şekilde düşecekmiş gibi yapıp bir trend çizgisini aşağı yönde kırmasının ardından hızla yükselerek yeniden trend çizgisinin üzerine çıkmasıdır. Önemli destek seviyelerinin bu şekilde kırılması ve kırılımın geçersiz kalması yaygın olarak güçlü bir yükseliş sinyali olarak kabul edilmektedir.

“Trend Çizgisinin Kırılımı Düşüşün Derinleşmesine Neden Olabilir”

Aynı trend çizgisi üzerinden Bitcoin’i yorumlayan kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport‘un araştırma ve strateji müdürü Markus Thielen, trend çizgisinin potansiyel aşağı yönde kırılımının daha derin kayıplarla sonuçlanabileceği konusunda uyardı.

Thielen, “Fiyat düşer ve yükselen trend çizgisi kırılacak olursa BlackRock‘ın spot Bitcoin ETF’i başvurusunun etkisiyle yükselişin başladığı 25 bin dolar desteği yeniden test edilebilir. Yatırımcıların kripto para yatırımlarını minimumda tutmaları ve opsiyonları kullanmaları tavsiye ediyoruz.” dedi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI