X


Charlie Munger, Çin’in Kripto Yasağına Alkış Tuttu! ABD’yi ve Diğer Ülkeleri Eleştirdi

Charlie Munger, ABD'nin kriptoyu yasaklamayarak yanlış karar verdiğine inanıyor.
11:20
3 Aralık 2021
Charlie Munger, Çin'in Kripto Yasağına Alkış Tuttu! ABD'yi ve Diğer Ülkeleri Eleştirdi

The Sydney Morning Herald’ın haberine göre, Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı olarak görev yapan Amerikalı milyarder yatırımcı Charlie Munger, 3 Aralık’ta Sohn Hearts and Minds’a katıldığı sırada kripto para yasaklamaları hakkında konuştu.

Charlie Munger, Kripto Yasağını Destekliyor

3 Aralık’ta Sohn Hearts and Minds’a katılan Charlie Munger, Çin hükümetinin kripto paraları yasaklama kararını alkışladı ve Çin’in izinden gitmeyen ülkeleri ise eleştiri yağmuruna tuttu.

Munger ABD’yi ve diğer İngilizce konuşan ülkeleri Çin’in davasını takip etmedikleri eleştirdi ve konu hakkında şu açıklamalarda bulundu;

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Bence Çinliler kripto paraları basitçe yasaklayarak doğru kararı verdi. Ancak İngilizce konuşan diğer ülkeler Çin’in izinden gitmeyerek yanlış bir karar vermiş oldu.”

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, kısa süre önce yaptığı açıklamalarla ABD’nin kripto para birimlerini yasaklayarak Çin’in davasını takip etme planı olmadığını doğruladı.

98 yaşındaki yatırımcı Munger, kripto para birimlerinin asla yaratılmamış olmasını dilediğini ve kripto varlıkların hiçbir zaman portföyünün bir parçası olmayacaklarını dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı;

“Asla kripto para almayacağım. Keşke hiç icat edilmemiş olsalardı.”

Munger ayrıca, kripto para birimi yatırımcılarının yalnızca kendi bencil çıkarları tarafından yönlendirildiğine inandığının da altını çizdi.

“Dot-com Çılgınlığından Bile Daha Çılgın”

Piyasanın şu anki durumundan bahsetmişken, ünlü değer yatırımcısı bunun 90’ların sonundaki dot-com çılgınlığından bile daha çılgın olduğunu söyledi;

“Bence nokta iletişim patlaması, şu anda sahip olduğumuzdan bile değerlemeler açısından daha çılgındı. Ama genel olarak, bu dönemi dot-com döneminden bile daha çılgın buluyorum.”

Geçtiğimiz Şubat ayının sonlarında Munger, Bitcoin ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla için “bit ve pire” benzetmesi yaptı.

Öte yandan Berkshire Hathaway’in CEO’su Warren Buffett, Bitcoin‘in sıfır değerine sahip olduğuna inanan sert bir kripto eleştirmeni olarak biliniyor. Ancak Warren Buffet Şubat 2019’da “Omaha Orache” adlı kitabında, blockchain’in ne kadar önemli bir teknoloji olduğunu söyledi ve şu ifadelere yer verdi:

“Ustacadır ve blok zinciri önemlidir, ancak Bitcoin‘in benzersiz bir değeri yoktur, hiçbir şey üretmez. Bütün gün ona bakabilirsiniz ve küçük Bitcoin’ler ya da onun gibi bir şey gelmez. Temelde bir yanılsamadır.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar