X

SEC’nin Ripple (XRP) Davası İle Merak Edilen Bir XRP Sorusu Daha Yanıtlandı!

Ripple'ın R3'e ne kadar tazminat ödediği ortaya çıktı.
14:41
25 Aralık 2020

ABD’nin menkul kıymet düzenleyicisi SEC, hafta başında Ripple’a karşı açtığı dava ile aslında bilinmeyen birçok şeyi su yüzüne çıkardı. Ripple CEO’su ile kurucu ortağının yaptığı satışların yanı sıra, Manhattan merkezli R3’ün zamanında ne kadar XRP ödeme aldığı da böylece açıklanmış oldu.

Ripple Daha Önceki Davayı Kaybetti

R3, daha önce Ripple ile davalık olmuş ve davayı Ripple kaybetmişti. Ripple bu davayı kaybederek R3’e o tarihlerde açıklanmayan miktarda XRP ödemesi yaptı. Ripple ve R3’ün 2018 yılında başlayıp 2019 yılında biten davasında ne kadar ödeme yapıldığı ise bu ana kadar bilinmiyordu.

Salı günü SEC dava dosyası ile açıklanan belgelere göre ise kurumsal yazılım firması 1,04 milyar XRP’lik ödeme aldı. Dava belgesinde R3’ün adı geçirilmese de bunun Manhattan merkezli bir kurumsal blockchain yazılım şirketi olduğu belirtiliyor. R3, Corda isimli blockchain ağı ile kurumsal yatırımcılara hizmet vermiş ve onlara özel yazılımlar üretmişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yüklü XRP Tazminatı Ödedi

O tarihlerde XRP fiyatının 0,24 dolar ile 0,47 dolar arasında gidip geldiği biliniyor. Ortalama bir hesaplama yapılacak olursa R3’ün yaklaşık olarak 240 milyon dolar ile 470 milyon dolar arasında ödeme aldığı söylenebilir. R3 Holdco ve Ripple arasındaki yasal savaş ise R3’ün Ripple Labs ile yaptığı anlaşmada belirtilen fonları alamaması nedeniyle başlamıştı.

r3 ripple

Ortaklık anlaşması kapsamında R3’e 5 milyar adet XRP tokeni verilmesi gerekiyorken Ripple daha sonra ortaklığın bozulduğunu belirterek buna karşı çıkmış ve ödeme yapmayı reddetmişti. Şirketler birden çok ABD mahkemesinde kozlarını paylaştı ve kazanan daha güçlü bir yasal ekibe sahip olan R3 oldu.

Yine Ripple, Yine Dava

Ripple’ın şu an karşısında çok daha büyük bir dava var ve birçok analist daha önce büyük davalar konusunda başarısız olduğunu gösteren Ripple’ın yine benzer bir sonuç yaşayabileceğini iddia ediyor. Davanın seyri ise SEC başkanının değişmesi ile farklı yönlere gidebilir.

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para biriminin değerinin SEC başkanının değişmesi ile bir anda %30 artış yaşaması da yatırımcıların tam olarak yukarıdaki ifadeye inandıklarını gösteriyor. Yine de bu dava sürecinin yıllarca sürebileceği ve XRP’nin satış baskısının o tarihe kadar devam edebileceği unutulmamalı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar