X

SEC Kriptoların Yakasını Bırakmıyor: Piyasanın Kıdemli Firmasına Dava Şoku!

Ortaya çıkan son bilgilere göre SEC bir Blockchain şirketine daha kayıt dışı menkul kıymet satmak iddiası ile dava açtı. 
07:53
30 Mart 2021

Ortaya çıkan son bilgilere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıtsız menkul kıymet sattığı iddiası ile bir Blockchain şirketine daha dava açtı.

SEC LBRY’e Dava Açtı

Pazartesi günü yayınlanan mahkeme belgelerine göre, eşler arası içerik dağıtım ağı LBRY, 2016 yılından itibaren yatırımcılara milyonlarca dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçlanıyor. Menkul kıymetler düzenleyicisi, konuyla ilgili olarak LBRY’nin elde ettiği haksız kazançları geri ödemesini ve daha fazla token satışı yapmasının engellenmesini talep ediyor.

SEC yaptığı açıklamalarda menkul kıymet olarak değerlendirilen varlıkların, LBRY’nin işini finanse etmek ve ürününü oluşturmak için yatırımcılara gönderilen LBRY Credits (LBC) şeklinde satıldığını iddia ediyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

LBRY, katılımcıların yaptıkları paylaşımlar konusunda ceza alma korkusu olmadan içerik yayınlamasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir protokoldür. SEC, LBC token’lerinin ABD doları ve diğer parasal olmayan katkılar karşılığında yatırım sözleşmeleri olarak satıldığını iddia ediyor.

LBRY’nin Cevabı

LBRY ise bu iddialar karşısında kripto para topluluğundan yardım istedi ve endüstrinin risk altında olduğunu iddia ederek LBRY Credits’in menkul kıymet olmadığını ifade etti. LBRY, twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Kriptoları kurtamamıza yardımcı olun. ABD’de kripto geleceği risk altında. SEC bizi dava ediyor ve LBC’nin bir menkul kıymet olduğunu söylüyor ama öyle değil!” sözlerini kullandı.

SEC ve Kripto Ekosistemi

SEC, sıklıkla kripto para birimleri ve Blockchain şirketlerine açtığı davalar ve yaptığı olumsuz açıklamalar ile gündeme geliyor. SEC’in Ripple’a ve Ripple’ın iki yöneticisine açtığı dava oldukça büyük ses getirmişti. Ancak beklendiği gibi tüm kripto pare ekosistemini sarsmak yerine sadece Ripple’a ve XRP’ye zarar verdi.

Hatta günümüzdeki tablolar değerlendirildiğinde SEC’in Ripple’a ve XRP’ye bile beklenen zararı vermediği ifade edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar