X


SEC Komisyon Üyesi: “ABD, Dijital Yuan’a Karşı Stablecoin’leri Kullanabilir”

SEC üyesi Hester Peirce'den iddialı söylem.
18:18
30 Nisan 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üst düzey yetkililerinden Hester Peirce, Çin’in dijital yuan operasyonlarının doları deviremeyeceğini aktardı. Peirce bunun nedeni olarak dolar destekli stablecoin’lerin gelişmesini işaret etti.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, ödeme sistemlerini geliştirmek amacıyla dijital finansal varlıklar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Çin Halk Bankası (PBoC), dijital yuan çalışmalarını genişletirken merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) yarışına liderlik ediyor.

Peirce, Stablecoin’leri Dijital Yuan’a Karşı Bir Cevap Olarak Görüyor

Çin’in kaydettiği yol, dijital yuan’ın dünyanın önde gelen rezerv para birimi olar üzerinde hakimiyet kazanacağı konusunda bazı kesimleri endişelendiriyor. “Crypto Mom” olarak da bilinen SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce, stablecoin’lerin buna izin vermeyeceğine inanıyor. Peirce konu hakkında şunları kaydetti: “Stablecoin’ler hali hazırda muazzam bir büyüme kaydetti. Aslında bunlara özel dijital dolarlar diyebiliriz. Stablecoin’ler Çin’in dijital yuan’ına karşı cevabımız olabilir.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Uluslararası Para Fonu raporlarına göre 2020 yılı sonunda dolar, dünyanın resmi döviz rezervlerinin yaklaşık olarak %60’ını oluştururken, Çin’in payı yalnızca %2.25 olarak kayıtlarda yer aldı.

Bunun yanı sıra stablecoin’lerin piyasa değeri 100 milyar doları aşma yolunda devam ediyor. Tether, tek başına 51 milyar dolarlık piyasa değeri ile her gün 20 milyar doların üzerine işlem hacmini yönetiyor.

Fereal Rezerv Başkanı’ndan Çin’e Gönderme

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, dijital dolar konusunda acele etmeyeceklerini ifade etti. Powell, Çin’in dijital yuan planlarını izlemediklerini ve CBDC çalışmaları konusunda aceleci davranmayacaklarını aktardı. Başkan CBDC çalışmaları konusunda şunları kaydetti: “Bir işi doğru yapmak, hızlı yapmaktan çok daha önemlidir. Çin’de kullanılan para birimi bu sektörün para birimi değil. Bu sistem, hükümetin gerçekleştirilen her ödemeyi gerçek zamanlı olarak görmesine izin veren bir yöntem.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar