reklamı kapat

Şampiyon Apolo Ohno’nun Kripto Parayla İmtihanı

22 Mart 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

Sekiz kez olimpiyatlara katılan ve bir altın madalya kazanan Apolo Ohno olimpiyatlardan sonra kripto para dünyasına adım attı. Ohno, Hybridblock adında kendine ait bir platform açarak para ticareti yapmaya başladı. Sürat pateni şampiyonu olarak başarılara imza atmış Ohno, kripto para sistemini “uzun vadeli bir oyun” olarak gördüğünü belirtti.

Şampiyon; sektöre girdiği günden bu yana yaptığı yatırımların yanı sıra çözüm üretmeye odaklı girişimlerde bulunduğunu belirtti. Ancak Blockchain ve kripto alanında eğitim, sertifika, likidite ve düzenlemeler yapılması yönünde çözüm üretmenin ötesinde asıl meselenin sahtekarlıklarla başa çıkmak olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta Proto Riko’da Blokchain Unbound konferansında konuşan Ohno, alım satımdan kaynaklı yapay bir rant üretme ve wash trading (yatırımcıyı cesaretlendirmek amacıyla fiyatların yukarı çekilmesi) konusuna değindi. Bu durumun sadece bireysel yatırımcılar tarafından değil bireysel borsaların müşterilerini aldatmasıyla da yapılabildiğini ileri sürdü. Ancak wash trading işlemleri geleneksel piyasalarda yasa dışı kabul ediliyor. Kripto para dünyası ise bu konuda bir düzenleme olmaması sebebiyle, wash tradingi büyük bir ekmek kapısına dönüştürdü.

Ohno konuyla ilgili, “Eğer kripto ekosistemdeki wash trading ve ön satın almaların teşvikine yönelik işlemlerin ne kadar çok olduğunu bilseniz, paranızı bir dakika bile tutmazdınız.” dedi. Ancak yine de tarafını değiştirmeyeceğini belirterek bu tip zorlukların disiplin ve işbirliği ile çözülebileceğini söyledi ve şunları ekledi;

Ben insanların neye bulaştığını, tam olarak ne satın aldıklarını bilmelerini istiyorum.

Kötü İtibar

Ohno yaptığı konuşmada, doğru adımlar attığına inanmadığı borsaların isimlerini tek tek açıkladı. Bunlarla ilgili verdiği rakamlar ve bilgiler savunduğu tezi doğrular nitelikteydi. Başka bir yerde birlikte konuşma yaptığı Aurora Ceo’su Alex Wearn ve BlockEx’in teknik direktörü Biser Dimitrow da wash trading’in sektör için ciddi bir sorun teşkil ettiği konusunda hemfikirdi.

Wearn, “İtibarları zedeleyen ciddi değişimler yaşanıyor. Fakat para kazandığı sürece insanların bu konuyu pek önemseyeceğini zannetmiyorum” dedi. Ohno ise sektöre girmeyi düşünen yeni yatırımcılara tavsiyelerde bulunarak, kripto paraları rekabetçi bir spor dalı gibi görmediğini dile getirdi. Ohno şunları söyledi;

Sadece dünyada kripto parayı bilmeyen ne kadar çok insan olduğunu bir düşünmenizi istiyorum. Her geçen gün büyüdüğümüzü kabul ediyorum ancak bugün hala babam kripto parayı bilmiyorsa yeteri kadar büyüdüğümüzü söyleyemeyiz. Eğer kripto para ailemizi çekmiyorsa adaptasyonda yeterli seviyeye gelememişiz demektir.

Bu görüşlere sahip Ohno 50 milyon dolarlık bir ICO için ekibiyle birlikte çalışıyor. Kendi durumunu şampiyonluk macerasıyla açıklarken de “Tek bir oyunu kazanmak için dört yıl boyunca çalışmak üzerine tasarlandım ben. Bu sebeple de uyum sağlamak benim işim.” diyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.