reklamı kapat

Rusya’nın En Önemli Bilişim Yatırımcısı Türkiye’ye Geliyor

25 Mart 2018
  • Coin TürkCoin Türk

TÜBİTAK – BİLGEM tarafından 2-3 Nisan 2018’de Ankara’da gerçekleştirilecek olan, akademi ve finans sektörünün önde gelen tecrübeli isimlerinin konuşmacı olarak katılacağı 1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı, uluslararası alanda tanınmış uzman ve girişimcilere de ev sahipliği yapacak.

Bu girişimcilerden en dikkat çekeni ise, Rusya’nın internet devi olarak bilinen Mail.ru Grubu’nun eski üst düzey yöneticilerinden Alexander Borodich. Rusya’nın en aktif yatırımcısı olarak da bilinen Borodich, birçok yatırım şirketinin kurucusu ve ortağı olmasının yanı sıra, halihazırda Dünya çapında 100’e yakın projeye de fonlama sağlıyor.

Alexander Borodich, son olarak bu bilgi ve tecrübesini Universa.io isimli yeni nesil blokzincir protokolünün kullanıldığı bir platforma taşımakta. Kendi ifadesi ile, günümüz blokzincir sistemini kullanan yatırım araçları ve para birimlerinin yüksek komisyon maliyeti, madencilik sürecine olan bağımlılığı ve transfer hızı gibi problemler barındırdığını ve bunun yerini almaya aday, daha ucuz, daha hızlı, akıllı sözleşmelerle efektif bir ikame aracı olarak Universa’nın ekonomide bir kilometre taşı olacağına kesin gözüyle bakıyor.

Universa’nın, yapılandırdığı platform üzerinden entegre edilen akıllı sözleşmeler sayesinde, mobil uygulamalardan otomotive, akıllı ev aletlerinden lojistiğe kadar hemen hemen akla gelebilecek her iş alanında kendine yer bulacağı düşünülüyor.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in son günlerde üzerine basarak ifade ettiği “blokzincir teknolojisini sistemlerine entegre etmekte geç kalan ülkeler, bu gelişmelere liderlik eden ülkelere bağımlı olacaklar.” Sözü Rusya’nın blokzincir teknolojisine ne denli önem verdiğinin bir göstergesi.

Geleceğin “Akıllı Para” mimarlarından birisi olan Borodich’in TÜBİTAK – BİLGEM’in düzenleyeceği 1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı’nda konuşacak olması, bilişim ve finans camiası açısından önemli bir katkı sunacak ve heyecan uyandıracaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.