X


Rusya’nın En Büyük Bankası, Dijital Varlık Platformu İçin Merkez Bankası’nın Onayını Bekliyor

Sber CEO'su Herman Gref, 7 Aralık'ta bankanın dijital varlık platformunu 2021'in sonuna kadar Rusya Merkez Bankası'na kaydettirmeyi beklediğini duyurdu.
19:51
7 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya’nın en büyük bankası Sber, şirket kayıt planlarını ertelemeye devam ederken görünüşe göre dijital varlık platformu için düzenleyici onayı almakta zorlanıyor. Yerel haber ajansı Prime’ın bildirdiği üzere Sber CEO’su Herman Gref, 7 Aralık’ta bankanın dijital varlık platformunu 2021’in sonuna kadar Rusya Merkez Bankası‘na kaydettirmeyi beklediğini duyurdu.

Düzenleyici Zorlukları

Sber CEO’su Herman Gref, bankanın dijital varlık çalışmaları hakkında bilgi verirken son gelişmeleri aktardı. Tecrübeli yönetici Gref, şunları kaydetti: “Merkez bankasıyla sürekli temas halindeyiz ve çeşitli konular hakkında uzlaşma sağlamak istiyoruz. Platformun bu yılın sonuna kadar kayıt altına alınacağına gerçekten inanıyorum.”

Medyaya yansıyan bilgilere göre Sber’in Ocak 2021’de Sbercoin sabit kripto parası için bir blockchain platformu başlatmak için Rusya Merkez Bankası‘na başvuruda bulunmasından neredeyse bir yıl sonrasında geldi. Öte yandan Sber’in üst düzey yetkililerinden Sergey Popov, kayıt prosedürünün genellikle zaman aldığını belirtti. Bu bağlamda banka, platformu ve stablecoin’i 2021 baharına kadar piyasaya sürmeyi bekliyordu.

Rusya’nın Kripto Paralara Bakışı

Rusya Merkez Bankası, Bitcoin gibi kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergiledi ve bazı büyük bankaların kripto yatırım hizmetleri sunmasını engellediği için Sber’in ertelenen planları sürpriz olmadı. Merkez bankası, bu tür hizmetlerin yatırımcıların çıkarlarını karşılamadığını ve büyük risk taşıdığı gerekçesini öne sürdü.

Bununla birlikte Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, merkez bankası dijital para birimleri gibi araçların hükümetler için merkezsiz kripto para birimlerinin yerini alması için iyi bir seçenek olarak hizmet etmesi gerektiğine inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar