X

Rusya’dan Bitcoin Hakkında Sert Karar!

Rusya, Bitcoin kullanımını yasakladı mı?
13:21
23 Temmuz 2020

Rusya uzun bir süredir söylentilerinin dolaştığı ve kripto paralar hakkında sert maddelerin bulunduğu bir yasa tasarısına onay verdi. Rusya lider kripto para birimi Bitcoin gibi varlıkları resmi olarak tanısa da bu tasarı yüzünden artık bunların herhangi bir alım satımda kullanılmasını engelleyecek.

İlgili yasanın üçüncü maddesinde dijital para birimlerinin “ödeme olarak kabul edebilecek olan elektronik veri” şeklinde tanımlanmasına ve meşrutiyete sahip olmasına rağmen bunların herhangi bir hizmet veya ürün için kullanılamayacağı vurgulanıyor. Mayıs ayındaki tasarıda Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini satın alanların yedi yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtilmişti.

Rusya’dan Bitcoin Yasağı

Tasarıda Rusya içerisinde herhangi bir kripto para birimi piyasaya sürmenin yasaklı olabileceği ancak zaten elinde kripto para  yatırımı olanların bunları yetkililere giderek kayıt yaptırması gerektiği de belirtilmekteydi. Yetkililere söz konusu kripto paraları nasıl ele geçirdiği bilgisi ve buna benzer gizlilik odaklı bilgilerin verilmesi ise zorunlu kılınmıştı.

Şimdi onaylanan tasarı eskisi kadar sert olmasa da bunun kripto paralara yönelik net bir darbe olduğu görülüyor. Rusya da diğer birçok ülke gibi blockchain teknolojisine olumlu, kripto paralara ise oldukça sert bakmakta. Daha önce blockchain tabanlı oylama sistemi kullanan Rusya’nın bu sistemine saldırı bile gerçekleştirilmişti.

Mevcut kripto para yasağı ise Rusya’daki Bitccoin kullanımını kara borsaya düşürebilir veya insanlar gizlilik odaklı kripto paralara yönelebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar